Çankaya Belediyesi’nin Geri Dönüşüm Projesi Dünya Birincisi Oldu

Çankaya Belediyesi’nin Geri Dönüşüm Projesi Dünya Birincisi Oldu

ABONE OL
Haziran 7, 2023 12:14
Çankaya Belediyesi’nin Geri Dönüşüm Projesi Dünya Birincisi Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çankaya Belediyesinin geri dönüşüm projeleri arasında yer alan Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi, Dünyanın en büyük ödül yarışması olan LivCom Yaşanabilir Topluluklar için Uluslararası Ödülleri Çevresel Sürdürülebilirlik kategorisinde dünya birincisi oldu.  

Çankaya Belediyesinin geri dönüşüme yönelik Türkiye’de bir ilk olarak şehir içinde hayata geçirdiği atık toplama merkezlerinden biri olan Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi, LivCom Yaşanabilir Topluluklar için Uluslararası Ödülleri Çevresel Sürdürülebilirlik kategorisinde dünya birincisi oldu.  

Çankaya Belediyesinin geleceğe dönük ve halk yararına hayata geçirilen projelerinin Dünya standartlarında karşılık bulduğunu belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Türkiye’de yine bir ilk olarak uyguladıkları şehir içinde atık toplama merkezi projesi Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi ile birincilik ödülü almaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.  

TÜRKİYE’DE BİR İLK 

Başkan Alper Taşdelen, “Yeşili koruma, doğayı güçlendirme ve çevreye zarar verebilecek atıkların önlenmesine yönelik projelerimiz ile “Sıfır Atık Belgesi” sahibi olan bir belediyeyiz. Geri dönüştürülebilir atıkları, ilçemizdeki konteynerlerin yanı sıra Birlik Mahallesi 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi ve Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi’nde geri kazanılabilir atıkların diğer atıklarla karıştırılmadan kaynağında ayrı toplanmasını sağlıyoruz. Vatandaşlarımızın kolaylıkla ulaşabileceği merkezlerimiz ile Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirmiş olduk. Geri dönüşüm alanındaki projelerimiz ve uygulamalarımızın ödüle layık görülmesi hepimizi gururlandırdı. Geleceğe ve halkımıza yönelik projelerimizi artırarak sürdüreceğiz. Dünya birinciliği ödülünü almamızda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

ŞEHİR MERKEZİNDE ATIK TOPLAMA MERKEZLERİ  

Birlik Mahallesi’nde Türkiye’de bir ilk olarak şehir içinde 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’ni hizmete açan Çankaya Belediyesi, geri dönüşüm bilincini yaygınlaştırmak amacıyla ikinci olarak da Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi’ni hizmete açmıştı. Projesinde yeşil alan ve bitkilendirme alanları da oluşturulan Merkez, toplam 2.402 metrekare alana sahip.  Alacaatlı Geri Dönüşüm Merkezi, aynı zamanda oturma alanı ve 1085,5 metrekare yeşil alanlarıyla bir park olarak da hizmet veriyor. Doğayla uyumlu malzemelerle donatılan merkezde, konteynerlerin üstünü örten yapı yeşil çatı olarak dizayn edildi.  

LİVCOM ÖDÜLLERİ NEDİR? 

Yaşanabilir Topluluklar için Uluslararası Ödüller/LivCom Ödülleri 1997’de başlatılmıştır ve yerel çevrenin yönetimi ve kalkınma ile ilgili Uluslararası En İyi Uygulamaya odaklanan Dünyanın en büyük Ödül Yarışmasıdır. LivCom Ödüllerinin amacı, “yaşanabilir topluluklar” yaratarak bireysel vatandaşların yaşam kalitesini iyileştirme hedefiyle Uluslararası En İyi Uygulamaları geliştirmek ve paylaşmaktır. BM destekli bir Ödül Yarışması olarak LivCom, 2007’den beri Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) ile bir Mutabakat Zaptı ortaklığı yapıyor ve ardından birden fazla BM Ajansı ve uluslararası kuruluşla ortaklık kuruyor. 

Çevresel Olarak Sürdürülebilir Proje Ödülünün amacı, sürdürülebilirlik, çevre bilinci sergileyen, yerel toplum ve çevre üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan yenilikçi projeleri tanıtmak. Projenin en iyi uygulaması, şehirlerin güvenlik, sağlık, dayanıklılık ve sürdürülebilirlik hedeflerini gerçekleştirmesini değerlendiriyor.  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.