fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  6,8629
 • EURO
  7,8005
 • ALTIN
  398,56
 • BIST
  1,1360
Başkent’te HES tartışması: “Projeyi başlatmak Başkan Yavaş’a nasip oldu”

Başkent’te HES tartışması: “Projeyi başlatmak Başkan Yavaş’a nasip oldu”

Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can’ınGerede Tüneli’nin çıkışına yapılması planlanan Hidroelektrik Santrali hakkındaki “Doğaya zarar verir. İçme suyunun kalitesini düşürür” sözlerine Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden cevap gecikmedi.

Yapılan yazılı açıklamada, projenin Melih Gökçek döneminde hazırlandığı, Mustafa Tuna döneminde proje hizmet alım ihalesi’nin yapıldığı belirtilirken, “Bu proje için yıllar önce adımlar atılmış, kaynak aktarıp başlatmak ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’a nasip olmuştur” İfadelerine yer verildi.

SERMAYE ARTIRIM TALEBİ OY BİRLİĞİ İLE ALINDI

23 Haziran 2020 tarihli Hürriyet Gazetesi Ankara ilavesinde, Gerede Tüneli’nin çıkışına yapılması planlanan Hidroelektrik Santrali hakkında görüşlerini dile getiren Çamlıdere Belediye Başkanı Hazım Caner Can’ın sözleri üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’ndan cevap geldi. Yazılı açıklamada, projenin Ankara Valiliği tarafından uygun bulunduğu ve BELKA A.Ş. sermaye artırım talebinin 10 Ocak 2020 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde oy birliği ile kabul edildiği hatırlatıldı.

“BAZI PROJELERLE BİR TUTULMAMALI”

Can’ın yatırımın yapılması için sermaye artırımına itiraz etmediği dile getirilen açıklamada HES projesinin, Karadeniz bölgesindeki derelere yapılan, doğayı yıpratıcı nitelikteki bazı projeler ile bir tutulmaması gerektiği vurgulandı.

“Sayın Hazım Caner Can’ın şimdi “niye” ve “neye” hayır dediğini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” sözlerinin de yer aldığı açıklamanın tamamı şu şekilde;

“23 Haziran 2020 tarihli Hürriyet Gazetesi Ankara ilavesinde yer alan haberde Çamlıdere Belediye Başkanı Sayın Hazım Caner Can, Gerede Tüneli’nin çıkışına yapılması planlanan Hidroelektrik Santrali için “Doğaya zarar verir. İçme suyunun kalitesini düşürür” ifadelerini kullanmıştır.

Sayın Can’a hafızasını tazelemesi açısından hatırlatmak isteriz ki, söz konusu projenin 1 Haziran 2017 tarihinde Melih Gökçek döneminde eşik HES fizibilite raporu hazırlanması için hizmet alım ihalesi yapılmıştır. 5 Haziran 2018 tarihinde Mustafa Tuna döneminde proje hizmet alım ihalesi yapılmıştır.

Projenin “Hidroelektrik Üretimi Amaçlı Su Kullanım Hakkı Başvurusu” 15 Ekim 2019 tarihinde Ankara Valiliği tarafından uygun bulunmuş, Eşik Regülatörü ve HES Projesi Yapım İşi’nin de içerisinde yer aldığı BELKA A.Ş. sermaye artırımı talebi, 10 Ocak 2020 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde oy birliği ile kabul edilmiştir.

“HALKIN KATILIM TOPLANTISI” YAPILDI

Bununla birlikte projenin ÇED sürecine ilişkin 28 Mayıs 2020 tarihinde Bakanlık tarafından ilgili kurum ve kuruluşlara, proje hakkında görüşlerini bildirmeleri için dağıtımlı yazı yazılmış, projenin vatandaşlarla şeffaf şekilde paylaşılması için düzenlenecek “Halkın Katılım Toplantısı” 05 Haziran 2020 tarihinde iki adet yerel gazetede ilan edilmiştir. Bu toplantı 19 Haziran 2020 tarihinde Yoncatepe Köyü Camii avlusunda, muhtarlar, köy sakinleri ve bölge halkı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri nezaretinde yapılmıştır.

“VATANDAŞLARIMIZA VE MUHTARLARIMIZA ANLATILDI”

Kısacası bu proje için yıllar önce adımlar atılmış, kaynak aktarıp başlatmak ise Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’a nasip olmuştur. Çalışmalara başlarken hiçbir oldu-bitti yapılmamış, konu Sayın Çamlıdere Belediye Başkanımızın da üyesi olduğu Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülmüş ve oy birliği ile kabul edilmiş; bununla da yetinilmeyerek şeffaf yönetim anlayışımız gereği gazetelere ilan verilip, vatandaşlarımıza ve muhtarlarımıza anlatılmıştır.

“ASKİ’NİN ELEKTRİK GİDERİ AZALTILACAK”

Söz konusu HES, Karadeniz bölgesindeki derelere yapılan, doğayı yıpratıcı nitelikteki bazı projeler ile bir tutulmamalıdır. Yapılacak HES, Gerede tüneli çıkışındaki suya yöneliktir; içme suyunu ve doğayı olumsuz etkilediğine dair açıklamanın hiçbir bilimsel dayanağı yoktur. Açık derede akan suyun enerjiye çevrilmesi suretiyle, ASKİ’nin aylık 40 milyon liraya yaklaşan elektrik gideri azaltılıp, buradan yapılacak tasarrufla daha fazla altyapı yatırımı yapılabilecektir.

“NİYE VE NEYE HAYIR DİYOR”

Proje yıllardır gündemdeyken herhangi bir itirazda bulunmayan, konu Büyükşehir Belediye Meclisinde görüşülüp oy birliği ile kabul edilirken ve bu yatırımın yapılması için sermaye artırımı yapılırken itiraz etmeyen Sayın Hazım Caner Can’ın şimdi “niye” ve “neye” hayır dediğini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı
2020-07-10 21:46:31
2020-07-01 21:38:33
2020-06-21 11:49:46
2020-06-21 01:53:05