DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 308730-0,04%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Samimiyet

Samimiyet

ABONE OL
Aralık 10, 2021 10:52
Samimiyet
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Samimiyet her ne kadar senli benli olma anlamında kabul edilse de, günümüzde gerçek samimiyeti görmek, yaşamak artık bir hayal.

Sahte tebessümler, sahte övgüler, sahte yaklaşımlar vs. menfaat ölçüsüne göre davranıştan öteye gitmediği gibi, karşılıklı güveni de zedelemektedir.

Bu durumun yaşam alanında yerleşik bir hal almasıyla birlikte, siyasallaştırılan samimiyet sanatının yaşam biçimine dönüştüğü ve şu günlerde buhranlarını yaşadığımız ekonomik sıkıntılar, bu düzenbaz samimiyetin eseri olduğunu da görmek gerek.

Görüyoruz ki özellikle iktidar gücünü kendisine mal etmiş sahte samimilerin halen piyasa da kol gezdiği, elde ettikleri maddi güçle yardım sever görünümlü sahte samimi yaklaşımlarla gücünü koruduğu, her nasılsa nemalandığı iktidara şirin görünme adına faaliyetlerini sürdürdükleri açık ve net bir şekilde görülmekte.

İnsan ilişkisi ve birliğin, beraberliğin simgesi samimiyettir. Bu aileden başlar, içinde yaşadığımız sınırları kapsar. Haliyle bir ülke böyle bir samimiyetle yönetilmelidir, iktidar kim olursa olsun, samimiyeti gücünü koruduğu kadar bir kesimle sınırlı tutarsa, kendi içinde dar alanda oluşturulan sahte siyasallaşmış samimiyete dönüşür, zamanla kendi içinde bittiği gibi, ülke genelinde de biter.

Hal böyle olunca, yaşanılan sancılı günlerin mimarlarının kimlerin olduğu birer birer ortaya çıkması kaçınılmazdır. Herkes bir birbirini kandırır ve siyasallaştırılmış samimiyetin ne kadar tehlikeli olduğu ortaya çıkar. Burada bedel ödeyen ülkemiz olur. Bu ağır bedeli samimisi, samimiyetsizi hep birlikte öderiz ve ödemeye devam ederiz. Düşüncesi görüşü ne olursa olsun iktidarın bu samimiyetsiz aldanışına bir an önce son vermesi ve temkinli davranması gerekmektedir. Aksi halde telafisi zor mağduriyetler yaşayacağımız aşikardır.

Başta da belirtiğim üzere samimiyet önce güven ister. Aksi halde aldanış olur, aldatma olur.

Siyasallaşmış samimiyet çok tehlikelidir, geçmişten ders almayanlar bu tuzağın içine çabuk düşer ve aldanışlar, aldatmalar uzadıkça uzar. Uzayan bu süreçte güçlenen bu zihniyet, sahte samimiyetinin arkasında baskıcı bir unsura dönüşür, ve siz ona boyun eğmek zorunda kalırsınız. Haliyle perde arkasında nelerin olup bittiğinden bi haber sıkça söylenen DIŞ GÜÇLER söylemi hortlar, bu defa o güce kendince bilip bilmeden savaş açmakla, savaşmakla avutursun kendini.

Ve zaman gelir çatar, şapkanı önüne koyar; Eyvah dersin iş işten geçer.

Ülke yönetimi samimiyet ister, güven ister, İlke ister. Bu üç olmazsa olmaz umuttur, gelecektir.

Samimi olmak her haliyle senli benli olmaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.