fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,5345
  %0,31
 • EURO
  8,9835
  %-0,36
 • ALTIN
  411,42
  %0,37
 • BIST
  1.542
  %0,26
Onur Kök
Onur Kök
akyurtgazete@gmail.com
PROJE SİYASETİ ÇÖKTÜ…
 • 0
 • 30 Aralık 2017 Cumartesi
 • +
 • -

Fuar Alanı en sıkıcı, en gereksiz konular arasında yer alıyor artık. Proje siyasetinin çöktüğünün, proje siyasetiyle nerelere geldiğimizin resmidir gelinen nokta.

Bu yazı bu konu hakkında web sitemizde yer alanlarla birlikte bir ay içerisinde yazdığım üçüncü köşe yazısı. Yapılan haberler, daha önce yazılan yazılar ise onlarca sayfalık dev bir arşivi oluşturuyor.

1 ay önce “Ve nihayet” manşetiyle çıkmışken, bir ay sonra “Akyurt olmayacak” haberiyle hepimiz ters köşe olduk. 7’den 70’e herkes yaklaşık 10 yıldır beklerken, fuar alanı buhar olup uçuyor.

“ATO’nun ulaşımda sıkıntı var” söylemi, 2014 seçim öncesi “Akyurt’a metro gelecek” afişlerini hatırlatıyor. Fuar alanı haberiyle birlikte Akyurt’ta proje siyaseti çöküyor.

Zaten proje siyasetiyle bir yerlere gelebilmek, siyasi açıdan başarıya ulaşabilmek ne kadar şaşırtıcı olsa da halk “dev projelerle” birlikte derin hülyalara dalıyor. Kısa yoldan zengin olma hayalleri siyasilerin proje siyasetinin orta tabakada ete kemiğe bürünmesine neden oluyor.

“Akyurt’un kalkınması için” söylemi de boşa çıkıyor, proje siyaseti Akyurt’ta son bir ayda görebilene birçok şeyi ortaya çıkardı. Bu süreçte kişisel olarak her ne kadar olumlu açıdan bakmaya çalışsam da, bu durum aynı zamanda ülkemiz gerçekliğini de gözler önüne seriyor.

Ayantaş’ın AK Partili siyasiler için Başbakan’a kadar “Akyurt, Pursaklar, Çubuk oy deposu olarak görülüyor” açıklaması mide bulandıracak cinsten. Proje Akyurt’a yapılmalı, bu nedenden yapılmalı, “oyun farkındayız” niteliğindeki bu açıklama, halk nezdinde “oyunun farkında mıyız?” sorusunu beraberinde getirmelidir.

Her zaman dile getirdiğim, yazdığım bir konu, seçim zamanı vaadler dile getirilir, seçimden birkaç ay önce temeller atılır, akibet belki belli olur ama 5 yılda yapılacak iş 10 yılı bulur. Fuar alanı örneğinde ise 10 yılda ne olur?

Proje siyaseti çökmüştür… 2015’te metro gelecek diye afişlerle sokaklar süslenir, 2017’nin Kasım ayında metro fuar alanının bahanesi olur.

Bakanlar kurulu imzası da boşa çıkmıştır. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar imza atar, Resmi Gazetede yayınlanır. Bir gece bir sözle hepsi buhar olur uçar.

Proje siyaseti çöker. Proje siyasetiyle siyaset yapma tıkanmıştır.

Ancak ve ancak istikrar her şeyden önemlidir.Seçim öncesi projeler açıklanır, temeller atılır. İstikrar için yine sandığa gidilir.

Ben ise birkaç yıl sonra benzer bir yazıyı yine kaleme alırım.
***
Yeni yılınızın güzel geçmesi dileğiyle.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır