DOLAR 9,5899-0.16%
EURO 11,1445-0.48%
ALTIN 556,680,58
BITCOIN 6048212,24%
Ankara
10°

AÇIK

05:54

İMSAK'A KALAN SÜRE

Küçüğün evlat edinilmesi

Küçüğün evlat edinilmesi

ABONE OL
Haziran 21, 2021 19:01
Küçüğün evlat edinilmesi
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Medeni Kanunu’na göre evlat edinme soy bağının kurulma yollarından biridir. Buradaki soy bağı kavramı mahkeme aracılığıyla kurulmaktadır. Ancak evlat edinmenin ilk basamağı mahkemelerde başlamamakta, aracı kurumlarda başlamaktadır. Bu aracı kurumlar devletçe yetkili kılınmış kurumlar olup, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğüne bağlı Sosyal Hizmetler İl ve İlçe müdürlükleri bu konuda güncel yetkili kurumlardır.

Küçüğün evlat edinilebilmesi için belli koşulların gerçekleşmesi lazımdır.
Bunlar;
-Evlat edinme küçüğün yararına olmalıdır.
Buradaki yarar kavramı somut olayın özelliğine göre elbette değişkenlik gösterebilir ancak genel hatlarıyla evlat edinme her halükarda küçüğün yararı gözetilerek alınmalıdır. Yarar kavramı geniş bir kavram olup birçok açıdan değerlendirmeye tabi tutulur.

-Evlat edinen tarafından 1 Yıl süreyle bakılmış olmalıdır.

Buradaki bakım tarafların birbirine alışması için gerekli olup; küçüğün eğitim, bakım gibi ihtiyaçlarını evlat edinenin giderip gidermeyeceğini tartması açısından da önemlidir.

-Evlat edinenin varsa diğer çocuklarının hakları zedelenmemelidir.

Eğer evlat edinme iradesi evli bir çift tarafından gösteriliyorsa yasa koyucu eşlerin en az 5 yıldır evli olmaları veya 30 yaşını doldurmuş olmaları koşulunu aramaktadır. Tarafların ,evlat edinmek istedikleri küçükten en az 18 yaş büyük olmaları gerektiği de kanunen aranan diğer bir koşuldur.

Taraflar (eşler) birbirlerinin çocuklarını da evlat edinmek isteyebilirler bu durumda da evliliklerinin en az 2 yıldan beri sürüyor olması ya da evlat edinmek isteyen eşin 30 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Hukuk sistemimiz evli olmayan kişilerin de evlat edinmesine olanak sağlamaktadır. Buradaki temel koşul, evli olmayan ve evlat edinmek isteyen kişinin 30 yaşını doldurmuş olması gerektiğidir

Evlat edinmede, küçüğün biyolojik ebeveynlerinin rızası hayattalar ve ulaşılabilir konumdalarsa şarttır. Bu rızanın, doğumun üzerinden en az 6 hafta geçtikten sonra verilmesi gerekmektedir. Eğer küçüğe vasi atanmışsa da onay vasi tarafından verilecektir.

Evlat edinme işlemi tamamlandıktan sonra küçük artık evlat edinenin soyadını alır ve biyolojik çocuklarla aynı haklara sahip olur. Evlat edinenin mirasçısı olur ancak evlat edinen, küçüğün mirasçısı olamaz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.