DOLAR 9,26200.91%
EURO 10,79210.69%
ALTIN 525,89-0,78
BITCOIN 560938-1,11%
Ankara
18°

PARÇALI AZ BULUTLU

05:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

Geleceğe Yatırım

Geleceğe Yatırım

ABONE OL
Haziran 22, 2021 18:28
Geleceğe Yatırım
1

BEĞENDİM

ABONE OL

“Akyurt’ta belediye ve hükümetin hangi yatırımlara ağırlık vermesini istersiniz?” sorusuna kuşkusuz bir çok farklı yanıt alınacaktır. Gayrimenkul sahipleri ve yatırımcılar bu soruya ilçemiz özelinde değerlendirdiğimizde “AVM, Fuar Alanı, lüks konutlar…” gibi cevaplar verecektir.

Otomobilini çok seven ve her çukura düştüğünde canı yanan muhtemelen yol yapılmasını, sağlıkta yaşadığı bir sorunu gören yeni bir hastane binası yapılmasını isteyecektir. Belediyelerin asli görevleri olan su, kanalizasyon, kaldırım, çöp hizmetleri, ulaşım gibi bir çok alt başlıkta sıralanacaklarla birlikte liste uzayıp gidecektir.

Yıllardır hastane yapılması talep ediliyor ve başlayan yatırım bir nebze olsun ilçe halkını rahatlattı. Bir nebze diyorum çünkü henüz personel ve teknik donanım hakkında bir fikir sahibi değiliz. 2000’de hizmete açılan mevcut 50 yataklı Devlet Hastanesi’nin yetersizliğini fırsat bilip hıncımızı binanın kendisinden aldık. Günün şartları ile donatılan hastanenin yıllar geçtikçe nasıl işlevsiz hale getirildiği örneğini hep birlikte yaşadık. Yeni bina yapılması talebi ‘iyi bir hastane’ isteğinin yanında ilçedeki rantın gelişimi açısından da değerlendirildi. Zaman gösterecek ancak ihtiyaca karşılık verecek bir hastanenin hizmete açılacağına inanıyoruz, inanmak istiyoruz!

Henüz proje aşamasında olan Mesleki Eğitim Merkezi ve Meslek Yüksek Okulu çalışmalarını da Akyurt açısından oldukça değerli görüyorum. Mesela üniversite meselesi de yine hatırı sayılır bir kesim açısından rant odaklı düşünülüyor. Öğrenciler geldiğinde kira ve daire fiyatları artacak, yapılar değer kazanacak, esnafa katkı sağlayacak. Parayla kafayı bozduk, hem ihtiyacımız var, hem de rantın artması kolay para kazanmak için seçenekler sunuyor.

Şimdi okullarda veliler Whatsapp grupları oluşturuluyor, bazı velilerin kaynak kitap taleplerine bazı veliler karşı çıkıyor. Maddi yetersizlik nedeniyle karşı çıkanları bir kenara bırakıyorum, bazı veliler eğitime kaynak ayırmaktan imtina ediyor.

Gelmek istediğim konu eğitim. Birçok konuda yüksek ses çıkaran ve karşı çıkan bizler söz konusu eğitim olduğunda bunun hem çocuklarımızın hem de ülkemizin geleceğine bir yatırım olduğunun farkına varamıyoruz. Yeni açılan kütüphaneye gittiğimde 3-4 öğrencinin çalıştığını görmek beni üzüntüye boğuyor.

Nasıl fuar alanı konusunda, nasıl çöken yollar, bozuk kaldırımlar konusunda yüksek ses çıkarabiliyorsak, eğitimde bundan daha fazlasını yapabilmemiz gerekir. Başkan Ayık’ı eğitim için planladığı yatırımlar noktasında tebrik ediyorum ancak aileleri de bu işin içine katabilmemiz için yine kurumlarımıza iş düşüyor…

Aileler çocukların eğitimlerini nasıl planlamalı, okul öncesi ve eğitim süresince çocukların gelişimi adına ailelere düşen görevler nelerdir, imkansızlıklar dahilinde eğitim için kaynak ayıramayan ihtiyaç sahibi aileler kimlerdir, gibi bir çok konuda eğitimcilerin görüşleri ile planlama yapmamız gerekmez mi?

Bugünün çocukları, yarının mimarı, doktoru, avukatı, mühendisi, milletvekili, belediye başkanı olacak! Ve bugün karşılaştığımız sorunları bugünün gençleri çözecek!

Her yatırım değerli ancak nasıl bir binayı inşaa ederken temelden başlanıyorsa ülkemiz adına her şeyi çözecek yatırımın başlangıcı da eğitimden geçiyor…

Yeterince vakit kaybettik geleceğe yatırım yapmaya artık başlamalıyız!

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.