DOLAR 9,5380-0.51%
EURO 11,0821-0.58%
ALTIN 549,69-1,28
BITCOIN 598462-1,42%
Ankara

AÇIK

05:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhuriyetin Gençlerine

Cumhuriyetin Gençlerine

ABONE OL
Kasım 2, 2020 12:25
Cumhuriyetin Gençlerine
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekmek, su, toprak ve hava herkese aynı temizlikte ulaşıp yettiğinde gülmek gülmektir.

Düşlediğiniz dünyada bütün insanlar, temel hakları ve hürriyetleri esasında bir huzura kavuşacaklarına inanırsalar bilmek bir değerdir.

Bütün bilimler insanlığın akıl, gönül ve vicdandan tam not aldığında güzel ahlak ile mayalanır, o da insanda gelecekteki dünyayı daha yaşanılır edecek düzeltici şuuru oluşturacaktır.

Ebeveynlerini hakir gören çocuklar olmasını istemiyorsanız mamul edin, mamur edin ancak tamah etmeyin dünya malına, göreceksiniz o zaman komşusu açken kendisi tok yatanlar da olmayacaktır.

Eskilerin, insanlığa fayda sağlamamış kısır döngülü tartışmalarına harcayacağınız zamanı, gelecekte öngörülen teknolojik dönüşümlerin insan gönlü ve çocuk gülüşünde yaratması muhtemel hasarları onaracak sevimli çözümlere tüketiniz.

Bugünün insanı bizlerin aracılığıyla toprağa düşüp, okyanuslarda orkinosların çarparak intihar ettiği dağlar haline gelen plastik yığınlarını yarının insanlarının gırtlağından çekip almanın çarelerini üretmelisiniz.

Uzayın sonsuzluğunda, şiirler okunabilecek, omuz omuza kahkahalar atılabilecek, kediden kertenkeleye, balıktan leyleğe, aslandan kaplumbağaya kadar yaşama gücü ve hakkı olan her canlının veya cansızın içinde bulunduğu hayatı yaşayacak ve savunacak dili bulmalısınız.

Dil, din, ırk, cinsiyet ve aidiyet farkı gözetmeksizin, dünyanın bütün insanlarını, büyük insanlığın geleceğine iyi, ahlaklı ve zararsızlık temelinde bir donanmışlıkla sevk edecek öğrenme ve öğretme sitilleri geliştirmelisiniz,

Çocukların düşlerini, kuşların yuvalarını, toprağın analığını, ilimin şüpheciliğini, insanın ruhunu, sanatın değiştiriciliğini zedelemeyiniz.

İleride muhtemel iklim değişikliklerinin olumsuzluğuna katkı sunacak ne bireysel, ne de toplumsal olarak tavır, davranış ve ihmal içerikli duyarsızlıkta bulunmayınız, tam aksine alternatif çözümler üretip, eko-sistem döngüsünün sürmesini sağlamaya yardım ediniz.

Unutmayınız ki ilim yitik bir hazinedir, insanın ve doğanın derdine çare ararken titizlikle arayıp damıtık halini bulunuz, işin doğası gereği bulunduğunuz bölgeden başlamak üzere, mahremiyetinde fayda görülenlerin dışındaki olumlu tecrübelerinizi paylaşarak, iyiye odaklı kanaatler oluşturunuz.

İnsan da diğer yaratılmışlar gibi mucizevî varlıktır, ondaki hangi gizilgücü, tavrı, tarzı veya hali besleyerek desteklerseniz, sonuçlar o oylumda istendik veya istenmedik olur, bu bilinçle ona müdahil olmalı veya olmamalısınız.

İnsanların giyimi kuşamı, yemekleri ve bazı ürettikleri hatta dilleri bile kültürel öğelerdir, onlardaki farklılıklardan dolayı hiçbir canı huzursuzluğuna sebep olacak kadar ötekileştirmeyin, asıl olan medeniyete yaklaşımları ve cehalet ile aralarındaki mesafedir, bunu bilmek bütün dünya insanları ile kardeş olduğunuzu anlamakta size zaman kazandıracaktır.

Şefkat, merhamet, aynen nezaket ve adalet gibi, davranışların niteliğini ve yoğunluğunu belirleyen hissedişlerdir, bunlara sahip olanlar mazlum, mahcup ve mağdur olabilirler, dolayısıyla bunları kuşaklara aynı anda ve aynı ciddiyetle kazandırınız, öyle olur ise insanları ayrıca duygudaşlık (empati) kurmaları gereğini anlatmak adına oyalamazsınız.

Olmaza masraf etmeyin, olanı israf etmeyin, çöplere attıklarınızın birazını bile üç öğün yemek ihtiyacı olarak arayıp bulamayanlar olabilir.

Dünyada hiç kimseden daha zeki veya daha aptal değilsiniz, farkınız var ise tembel ya da çalışkan oluşunuz ile ilgili olduğunu aklınızdan çıkarmayın derim.

Bir de, sizin yaşayacağınız dünyanın onurunuza, özgürlüğünüze ve düşlerinize zeval vermeyecek kadar güzel olması adına yorulmuş ve yorulmakta olan insanların pişmanlığına sebep olacak vurdumduymazlık yapmayınız, hatta birileri siz varsınız diye umudunu umutsuzlara bölüştürmenin maviliklerine sürebilmelidir atını.

Yarın, dünyanın en meşru, en haklı cumhuriyeti olan, kimsesizlerin kimsesi ve mazlum milletlerin umudu olan, yüksek karakterli, irfanı hür, vicdanı hür nesiller isteyen Cumhuriyetimizin doksan yedinci yaşını kutlayacağız.
Gençliğe Hitabe’yi okuyun derim.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.