fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3147
  %0,01
 • EURO
  10,0033
  %0,08
 • ALTIN
  477,85
  %0,05
 • BIST
  1.420
  %0,26
Ufuk KÖK
Ufuk KÖK
ufukkok@hotmail.com
Birlik olmanın temeli
 • 0
 • 22 Şubat 2021 Pazartesi
 • +
 • -

Bazen caddede sokakta dolaşırken bir çok insanla karşılaşıyor, tanıyan bazı insanlar sessizce yaklaşıyor, yazılarını takip ediyorum ve sana katılıyorum diyor.

Bu gerçekten sevindirici bir olay kendi adıma. Ama gönül ister ki sessizce denileni gümbür gümbür insanlar söyleyebilmeli, bu kadar korkmamalı.

Çarşıda dolaşırken şunu görüyorum birçok dükkân kapanmış ve birçok esnafta can çekişiyor.

Mahalle ve sokağımızda bulunan esnafın yok olup gitmemesi için herkesin elini taşın altına koyarak destek olması kaçınılmaz bir hal almış durumda.

Bu aynı zamanda sosyal dayanışma ve yardımlaşma için de gereklidir. Küçük esnaf basit anlamının çok ötesinde bir görev üstlenmiş komşularımızdır.

Hiçbir zincir marketlerden bu yönde bir destek görmeniz mümkün değildir. Toplumsal ve sosyal dengelerin bozulmaması gerekir. Küçük esnafın korunup, gözetilmesi hepimizin geleceği içinde önemlidir. Küçük esnafın dükkânın kapanmasının çok ötesinde değerlerinde kaybolması anlamına gelmektedir.

Şu da bir gerçek günümüzde dar ve sabit gelirli insanlar için yaşam koşulları her geçen gün zorlaşmaktadır. Herkes tabi ki öncelikle kendi çıkar ve bütçesini düşünmek zorunda.
Fakat bunun yanında da en azından bazı temel ihtiyaçlarını küçük esnaftan gidermek suretiyle bir denge de kurmuş olmalıdır. Küçük esnaf; kira, vergi, sigorta, elektrik, su ve eleman olmak üzere sabit giderlerle boğuşurken çark çoğu zaman dönmekte zorlanmaktadır.

Elbet kurumsal marketlerle baş etmek mümkün değildir. Birçok pazarlama teknik ve hileleri ile tüketicinin aklını çelen marketler karşısında da vatandaşın bilinçli ve duyarlı olması gerekmektedir. Bu şekilde ticaretin piyonu olmaktan kendini kurtarmış olarak küçük esnaf ve zanaatkârlara yönelmekle bir denge unsuru oluşacaktır.

Gittikçe yok olma noktasına gelen küçük esnafı hem birey, hem esnaf ve ticaret odaları, hem de devlet olarak korunması gerekmektedir. Bu kesimin yok olması sosyal dokumuzun da bozulması anlamına gelir ki bu durum onarılmaz yaralar açacaktır.

Mücadele edecekler tarafından sivil toplum kuruluşları oluşturuluyor ve esnaf ise esnaf için, Ziraat ise çiftçi için çalışacaklardan oluşuyordu. Böylece iktidar da muhalefette onlara her tür desteği veriyordu.

Şimdi bakıyorum hepsi, sessizce kenarda duruyor. Aman benim koltuğuma kimse dokunmasın diyenlerle yada zirvedekine nasıl yaranabilirim diyenlerle dolu. Bu onursuzluktan başka bir şey değildir.

Onuru olan kuruluş üyeleri için çözüm üretir, onuru olan üyeleri için gereken mücadeleyi canı pahasına yapar. Küçük olsun benim olsun devrini görüyoruz, her gün daha fazla çıkmaza giriyor yok oluyoruz. Dikkat!

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ufuk kök

Yorumlara Kapalıdır