DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 4109790,66%
Ankara
22°

AÇIK

05:13

İMSAK'A KALAN SÜRE

Anlaşmalı boşanma

Anlaşmalı boşanma

ABONE OL
Haziran 21, 2021 18:57
Anlaşmalı boşanma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kuşkusuz kimse bir gün boşanacağını düşünerek evlilik gerçekleştirmez ancak evlenmek kadar boşanmak da hayatın içindedir ve bazen son çaredir. Ne yazık ki boşanmak, evlenmek kadar kolay değildir. Evlilik akdinin, belli şartları taşımak koşuluyla, resmi makamlar önünde yapılması yeterli iken; boşanmak için, mahkemelerin, çiftlerin bu kararı doğrultusunda karar vermesi gerekmektedir.

Boşanma üst başlık olarak 2’ye ayrılmaktadır; ilki, çekişmeli boşanma ,ikincisi ise bugünkü yazımızın da konusu olan anlaşmalı boşanmadır. Çiftler her ne kadar boşanma sürecine gelene kadar oldukça yıpranmış ve herhangi bir konu üzerinde belki de anlaşamayacak noktaya da gelmiş olsa, gerek zaman gerek de psikolojik olarak daha fazla yıpranmamak adına, anlaşmalı olarak boşanmak çok daha medeni ve kolay bir yoldur.

Anlaşmalı boşanma, herkese uygun olmayabilir ancak genel olarak anlaşmalı boşanmanın tek ve ilk celsede çekişmeli boşanmanın ise yıllar içinde karara çıktığını göz önünde bulundurursak, tarafların anlaşmalı boşanma yoluna gitmesi belki de yararlarına olacaktır.

Anlaşmalı boşanma için adı üzerinde tarafların boşanma iradeleri konusunda uyum olması gerekmektedir. Yani iki tarafın da anlaşmalı olarak boşanmayı istemesi gerekmektedir. Diğer bir koşul bu evliliğin en az 1 senelik bir evlilik olması gerektiğidir yani henüz ilk evlilik yıl dönümünü görmemiş çiftler anlaşmalı olarak boşanamamaktadır. Söz ettiğimiz bu bir senelik sürecin başlangıç tarihinin, çiftlerin resmi nikah tarihi olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

Tarafların boşanma iradeleri hususunda anlaşmalarını ve evliliklerinde bir seneyi doldurmuş olmalarını cebimize koyarsak; üçüncü adım, tarafların bir boşanma dilekçesi ve anlaşmalı boşanma protokolüyle mahkemeye başvurmalarıdır. Bu protokolde, taraflar, müşterek çocukları varsa velayet, velayeti almayan tarafın görüş günü, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası, tazminat, malların rejimi hususlarında anlaştıklarını beyan eder ve mahkemenin tasdikine sunarlar. Bu protokolün, avukat aracılığıyla düzenlenmesi tarafların hak kaybına uğramasının önüne geçecektir ancak taraflar protokol üzerinde kanuna uygun olarak anlaşırlarsa kendileri de bu protokolü düzenleyebilirler. Düzenlenen bu protokolü taraflar imzaladıktan sonra duruşma esnasında iki tarafın da hazır bulunması gerekmektedir. Çekişmeli boşanmanın aksine tarafların avukatı olsa dahi anlaşmalı boşanma duruşmasında tarafların bizzat hazır bulunmaları gerekmektedir.

Son olarak çekişmeli başlayan bir boşanmanın davanın ilerleyen aşamalarında anlaşmalı boşanmaya; anlaşmalı başlayan bir boşanmanın da tarafların protokoldeki herhangi bir hususta anlaşamamaları durumunda çekişmeliye dönebileceğini belirterek bu haftaki yazımızı sonlandıralım.

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


    HIZLI YORUM YAP
    rk

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.