fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3227
  %0,11
 • EURO
  10,0223
  %0,27
 • ALTIN
  478,87
  %0,27
 • BIST
  1.420
  %0,26
Onur Kök
Onur Kök
akyurtgazete@gmail.com
Sorumlu Kim?
 • 0
 • 21 Kasım 2018 Çarşamba
 • +
 • -

Vatandaşın en yakınındaki siyasi otorite yerel yönetimler ve iktidarın ilçe başkanlıklarıdır. Vatandaş oyunu kullanır, seçer ve bütün sorunlarını bu en yakınında gördüğü siyasi otoriteyle paylaşır. Derdine çare olmasını bekler.

İlçemizde vatandaşın en çok dert yandığı konulara bakalım; Eğitim, devlet hastanesi talebi, sokak hayvanları sorunu, itfaiye, ulaşım, yol, su, tarım ve hayvancılık. En temel ihtiyaçlar ve her şeyin temelindeki beklentiler.

Vatandaş haklı olarak bu tür taleplerini bu en başta söylediğimiz kurumlara iletecek, çare arayacak ancak her nedense çözüme ulaşmadığında suçladığı yine en yakınındaki olacak. Siyaseti üstün körü değerlendirme ve yorumlama yanılgısına düşecek.

Ülkede eğitime, sağlığa, tarıma ve hayvancılığa yeterli bütçe ayrılmadığı sürece bu sorunlar ülke genelinde olduğu gibi Akyurt’ta da, diğer ilçelerde de devam edecek.

En basit gibi görünen ve sürekli vatandaşın tepkisini çeken, yanı başımızda Altınova’da köpek ve kedi katliamıyla sonuçlanan sokak hayvanları sorunu… Sorunun çözüm merci Ankara Büyükşehir Belediyesi… Ulaşım, su, itfaiye ve büyük oranda yol çalışmaları da Büyükşehir Belediyesi’nin görev alanında. Eğitim ve sağlık hizmetleri ise mecliste hükümetin plan ve bütçesi dahilinde ilgili bakanlıklarca sürdürülüyor.

Bunları biliyorsunuz, biliyoruz. Ancak vatandaşın her nedense görmediği ve görmek istemediği bir tabloyu yansıtmak istiyorum. Vatandaş tüm sorunları dile getirirken ülkeyi yönetenler yerine yerel yönetimleri suçlamayı daha çok seviyor. Vatandaşa göre iktidarın kabahati yok, iktidarın çevresindekiler beceriksiz.

Yerel seçimler yaklaşıyor elektrik ve doğalgaz hizmetleri ilçemizden sunulamıyor. Bazı adaylar çıkacak “Akyurt’ta yeniden hizmet sunmasını sağlayacağım” diyecek. Peki nasıl olacak? Özel şirket olan Enerjisa ve Başkentgaz’a nasıl söz geçireceksiniz? Özelleşince, güzelleşecek sözlerini destekleyen yine bu ülkenin vatandaşı olmadı mı? İnternet hizmeti alamıyorum diye dert yananlar, acaba Türk Telekom özelleştirildiğinde Suudi Oger’e satıldığında ve batırıp gittiğinde sesini çıkarttı mı?

Metropol olacağız diye sevinç çığlıkları atan köylüler, köy hizmetleri, il özel idareler kapandığında tepki gösterdi mi? Tarım ve çiftçilikle uğraştıklarını unutup “imar istiyoruz” demediler mi? Hayvansal atıklar nedeniyle ceza kesildiğinde yine iş işten geçmişti. Ve yine yerel yönetimler suçlandı.

Su, ulaşım, yol, sokak hayvanları gibi sorunlar Büyükşehir’e bağlı iken vatandaş “Biz nerede yanlış yapıyoruz?” sorusunu kendisine sordu mu?

İktidarı oylarıyla belirleyen vatandaş, kendisini iktidarın ortağı olarak görüp, sorunların temelini görmezden geliyor. Bunun yerine yakınında olan yerel yönetimleri suçlamayı tercih ediyor.

Yerel yönetimler, sorunları takip edecek, çözüm arayacak ancak vatandaş da sorunu biraz kendisinde arayacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
onur kök

Yorumlara Kapalıdır