fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3634
  %1,01
 • EURO
  10,1469
  %0,59
 • ALTIN
  493,22
  %0,84
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Onur Kök
Onur Kök
akyurtgazete@gmail.com
Nerede Yanlış Yaptık?
 • 0
 • 21 Temmuz 2018 Cumartesi
 • +
 • -

Son yıllarda emlak ve inşaat sektöründeki ilerleme ülkeye ekonomik katkı sağlarken, bir taraftan da ülkeye ekonomik kayıp yaşattı.

Akyurt’un aylardır gündeminde toplulaştırma meselesi var. Konuyu objektif olarak değerlendirenler olumlu bakarken, geç kalınmış bir uygulama olduğu yönünde de eleştirilerini dile getiriyor.

2000’li yılların başından itibaren yaşanan teknolojik ilerleme her alanda toplumu tembelleştirirken, üretmeyi de bıraktık. Satın alma gücümüzü artıracak diğer yoları arayıp, bunu sağlayacak yöntemleri geliştirmek için tüm enerjimizi harcadık. İnşaat sektöründe ise yine yaklaşık 14 yıl önce sözlüğümüze kattığımız “mortgate” ile uzun vadeli, düşük faizli kredilerle tanıştık. (Bugün geçmişe oranla faizlerde ciddi artışlar yaşandı)

Toprağın üreten gücünü unutup; Metrekareye düşecek olan betonun hesabını ve betonun kazandıracağı artı değeri hesaplayarak cebimize girecek olan parayı hesapladık. Ancak üretimin sürekliliği esasken, paranın tükenen birşey olduğunu da hesaba katmadık.

Atalarımızın, toprağa nasıl baktığını düşünebilir miyiz? Sizce bizlere bu toprakları miras bırakanlar, yaşamını sürdürürken toprağın hangi yönünü düşünüyordu? Bir dönüme imar geldiğinde şu kadar arazim kalır, şu metrekarede dairem olur hesabı yerine, hangi mahsulü ekmenin, yetiştirmenin nasıl verimli olacağının hesabını yapıyorlardı.

Bizler toprağın üreten gücünü unutup, nasıl betonlaştıracağımızı düşünürken, aslında geleceğimizi yok etmenin gayreti ile yaşadık. Verimli arazilerimizde yükselen betonlar, tarımda dışa bağımlılığı beraberinde getirdi. Ve şimdi bu yanlıştan nasıl geriye döneceğimizi düşünüyoruz.

İşte toplulaştırmanın da asıl özü bu. Toprağın bütünlüğünü korumak, yeniden toplumu tarıma yönlendirmek.

Bu hesap tutar mı bilinmez ancak, en başta söylediğim gibi geç alınmış ancak doğru bir karar.

Teknolojik ilerlemeden, yapılaşmadan bahsederken, bu işin odağında insan olduğunu unutmamak gerek. Teknoloji ilerleyecek, nüfusumuz artacak, konut ihtiyacı hiç bitmeyecek ancak bunun planlı bir şekilde gerçekleştirilmesi bugün yaşadığımız sorunu ve gelebilecek olan sorunları bertaraf edebilecek.

Yakın geçmişimizde Akyurt’ta besi çiftliklerimizi kaybettik, hepinizin bildiği üzere hem et fiyatları hem de sebze fiyatlarında uzun süredir dengesizlik yaşanıyor.

Tabi, tarım arazileri konusu yaşadığımız bu sıkıntılı dönemde sorunlardan sadece birisi. Gübre, mazot ve diğer girdilerin maliyetlerinin artması ise bir diğer sebep.

Acilen, bir tarım politikası belirleyerek, bir reform gerçekleştirmemiz gerekiyor. Geliştireceğimiz model çalışmalarla yeniden üreten gücümüze sahip olabiliriz.

Toprak yaşamın kendisidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
akyurt onur kök

Yorumlara Kapalıdır