fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,0818
  %0,14
 • EURO
  9,7252
  %0,44
 • ALTIN
  450,43
  %-0,03
 • BIST
  1.409
  %2,24
Akyurt’ta tarih gün yüzüne çıkacak

Akyurt’ta tarih gün yüzüne çıkacak

Akyurt Belediyesi ilçenin tarihini ortaya çıkaracak olan projede startı verdi. Buna göre ilçede bulunan iki tümülüs ile höyükte yapılacak olan jeoradar çalışmalarının ardından kazı faaliyetlerine başlanacak.

Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, ilçeye turistik değer kazandırabilmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle birlikte üç alanda jeoradar incelemesinin ardından kazı çalışmalarına başlanacağını duyurdu. Jeoradar ile toprak altının bir nevi röntgeni çekilerek olabilecek muhtemel kalıntıların yerleri, boyutları, uzunlukları, nereye kadar uzandığı ve yayılım alanları tespit edilecek.

ÜÇ NOKTADA ÇALIŞMA YÜRÜTÜLECEK

Elecik, Cücük ve Balıkhisar olmak üzere 3 noktada birinci derece sit alanı bulunduğunu açıklayan Başkan Ayık, “Bunlardan birisi höyük, ikisi ise Tümülüs. Bunların kazılması ve ortaya çıkarılması ise 10 yıl, 20 yıl sürebilecek zahmetli ve büyük yatırım isteyen işler. Bunun üzerine Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile de görüştük ve jeoradar çalışması istedik. Balıkhisar, Cücük ve Elecik Mahallemiz’de Bakanlığımızın desteği ile birlikte jeoradar yöntemi ile bu alanları inceleceğiz ve sonrasında kazı yapılıp yapılmamasına dair kararımızı vermiş olacağız” ifadelerini kullandı.

CÜCÜK MAHALLESİ’NDEN BAŞLANACAK

Başlangıçta Cücük Mahallesi’ndeki alanda projenin hayata geçeceğini ifade eden Başkan Hilal Ayık, “Eski yerleşim yerleri olan ve höyük olarak adlandırdığımız alanlar ile birlikte anıt mezarlar olan Tümülüslerde bu çalışmaları gerçekleştireceğiz. Yüzey araştırmalarımız bu yıl tamamlanacak. İlk etapta Cücük Mahallemizde jeoradar çalışmalarına başlayacağız, yüzey araştırmalarının tamamlanması ile birlikte kayda değer bir şey çıkarsa bakanlık kazı kararı alacak. İnşallah Akyurt’a turistik bir değer kazandırmış olacağız” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı