Türksat 6A: Yerli ve Milli Uydu Uzayın Derinliklerine Yola Çıkıyor

featured
service

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin gurur kaynağı olacak ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın üretim ve test aşamalarının başarıyla tamamlandığını duyurdu. Uraloğlu, Türksat 6A’nın haziran ayında Amerika’nın Florida eyaletindeki Space-X’in merkezine gönderileceğini belirtirken, bu başarıda Türkiye’nin AR-GE gücünün ve milli vizyonunun rolünün büyük olduğunu vurguladı.

Türksat 6A’nın logosunu da belirlediklerini açıklayan Bakan Uraloğlu, “Türkiye’nin en büyük Ar-Ge projesi olan uzaydaki gücümüze güç katacak Türksat 6A için belirlediğimiz logonun ilhamını da Türkiye Yüzyılı vizyonu ve gururla dalgalandırdığımız bayrağımızdan aldık. Temmuz ayında yörüngesine göndereceğimiz milli haberleşme uydumuz Türksat 6A ile gururumuz, şanlı bayrağımız uzaydaki yerini alacak” dedi.

TEMMUZ AYINDA YÖRÜNGESİNE FIRLATILACAK

Türksat 6A’nın, SpaceX Falcon 9 roketiyle temmuz ayında yörüngesine fırlatılacağını açıklayan Bakan Uraloğlu, bu uydunun Türkiye için bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Uraloğlu, Türksat 6A’nın Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu platformunu geliştirmesiyle birlikte, ülkenin dışa bağımlılığını azaltacağını ve bölgede bir haberleşme uydusu üretim merkezi haline geleceğini dile getirdi.

Uraloğlu, “Özellikle kritik bileşenlerin yerli imkanlarla üretilmesi ve yüksek yerlilik oranı ile uydu ve uzay sektöründe dışa bağımlık da azalacak. Bir haberleşme uydusunun 200-250 milyon Dolar değeri olduğunu düşünürsek bu projenin ülkemiz için ne kadar önemli olduğu biraz daha anlaşılır olabilir. Çünkü bu uydu ile ülkemiz, haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yer alacak ve Türksat 6A’dan edindiğimiz tecrübelerle Türkiye bölgesindeki ülkeler için haberleşme uydusu üretim merkezi haline gelecek” diye konuştu.

Türksat 6A: Yerli ve Milli Uydu Uzayın Derinliklerine Yola Çıkıyor 1

“ŞANLI BAYRAĞIMIZ UZAYDAKİ YERİNİ ALACAK”

Türksat 6A’nın uzaydaki Türk bayrağının ve Türkiye’nin temsilcisi olacağını vurgulayan Uraloğlu, Türksat 6A’nın logosunun da Türkiye’nin milli gururunu ve vizyonunu yansıttığını söyledi. Uraloğlu, “Türksat 6A uydumuzun logosunu da bu düşünceden hareketle belirledik. Türkiye’nin en büyük Ar-Ge projesi olan uzaydaki gücümüze güç katacak Türksat 6A için belirlediğimiz logonun ilhamını Türkiye Yüzyılı vizyonu ve gururla dalgalandırdığımız bayrağımızdan aldık. Temmuz ayında yörüngesine göndereceğimiz milli haberleşme uydumuz Türksat 6A ile gururumuz, şanlı bayrağımız uzaydaki yerini alacak” dedi.

Türksat 6A: Yerli ve Milli Uydu Uzayın Derinliklerine Yola Çıkıyor