fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3262
  %0,15
 • EURO
  10,0209
  %0,25
 • ALTIN
  479,87
  %0,48
 • BIST
  1.420
  %0,26
Başkan Demirbaş, Akyurt’un su ihtiyacını çözecek projeyi engellemek istedi

Başkan Demirbaş, Akyurt’un su ihtiyacını çözecek projeyi engellemek istedi

Çubuk Belediye Başkanı Baki Demirbaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Akyurt’a temiz içme suyu sağlayacak olan projeyi engellemeye çalıştı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek döneminde projelendirilen ancak bir türlü yapımına başlanamayan ‘Çubuk-Akyurt arası içme suyu hattı’ çalışmaları Ocak ayı itibariyle başladı. Akyurt’a temiz ve sağlıklı içme suyu getirecek olan projenin Çubuk’ta devam eden çalışmalarını durdurmak isteyen Belediye Başkanı Demirbaş, Akyurt’a suyun gitmesi ile birlikte susuz kalacaklarını iddia etti.

DEMİRBAŞ: ÇALIŞMAYI DURDURUYORUM
Zabıta ekipleri ile birlikte çalışma alanına giden Belediye Başkanı Demirbaş, “Çubuk susuz bırakılıyor. Akyurt’un su ihtiyacını karșılayacağız diye Çubuk, Mansur Yavaș tarafından susuz bırakılacak. Ankara yolu asfaltı Ahi Evren Sanayi Sitesine kadar kazılıyor. Biz buna müsaade etmeyiz. Ben bu yol kazma çalıșmasını durduruyorum. Zabıta tutanak tutacak” dedi.

“İDDİALAR ASILSIZ”
Bilgi aldığımız Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise proje ile Çubuk ilçesinin susuz kalacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurguladı. Çubuk-2 barajından Pursaklar Arıtma Tesisine iletilen suyun burada arıtıldıktan sonra Pursaklar ilçesi ile birlikte Akyurt, Akyurt Sanayi Bölgesi ve Altınova Bölgesinin içme suyu temininin sağlandığı, yapımı devam eden içme suyu iletim hattının tamamlanması ile birlikte kesintisiz içme suyu temin edileceği ve önemli ölçüde enerji tasarrufunun sağlanacağı ifade edildi. Her iki durumda da kullanılan su miktarı ve su kaynağının aynı olduğu Çubuk-2 Barajına ihtiyaç olması durumunda ise Kavşakkaya Barajından da su iletildiği dile getirildi.

2017’DE PROJELENDİRİLDİ

Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden aldığımız bilgide şu görüşlere yer verildi: “Çubuk İçme suyu Arıtma Tesisinden yeni inşa edilen İçme suyu İletim Hattı ile bu bölgelerin kesintisiz içme suyu temin edilirken, önemli ölçüde de (7milyonTL/Yıl) enerji tasarrufu sağlanmış olacaktır. Sözleşme Bedeli 35 milyon 800 bin TL olduğu göz önüne alındığında bu proje 7 yılda kendisini amorti etmektedir.

Çubuk –Akyurt İsale Hattı Projesi 05.05.2017 tarihinde onaylanmış olup hayata geçirilmesi 2021 yılına kalmıştır.

Bu proje ile çubuğun mevcut İçme suyu kaynağından Akyurt’a pay verilmeyip Her iki durumda da kullanılan su miktarı ve su kaynağı aynı olup yeni inşa edilen hat sadece işletmesel ihtiyaçtan kaynaklanmaktadır.

İnşaatı devam eden ve Ağustos 2021 tarihinde bitirilmesi planlanan iletim hattının çubuk yolu güzergahında mevcutta kanalizasyon, İçme suyu şebeke ve Telekom hatlarının bulunması sebebiyle yolun kenarından değil teknik olarak gidilebilecek en uygun yerden gitmekte olup her türlü izin ve önlemler alınmıştır.

Pandemi nedeniyle tam kapanma uygulanan dönemde bayramda dahi çalışmalar devam ettirilerek bölge halkının daha az trafik mağduriyeti yaşamaması hedeflenmiştir. Ayrıca Çubuk yolunun kullanılma sebebi imar yolu olmasıdır”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
akyurt

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı