fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3388
  %0,71
 • EURO
  10,1209
  %0,33
 • ALTIN
  491,97
  %0,58
 • BIST
  1.441
  %-0,25
YÜZYILIN PROJESİ

YÜZYILIN PROJESİ

Ankara’yı geliştirmek için yapılacak olan çalışmaların ilk aşaması, Akyurt’a Uluslararası Fuar Alanı kurulması olacak. Bu projenin yanısıra Dev Ticaret Merkezleri, Disneyland ve Uluslararası nitelikte hayvanat bahçesi kurulması için çalışmalar yürütülecek.Projede Akyurt için metro planlaması da yer alıyor.

“ETİMESGUT’A KURULACAKTI”
Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, hazırlıkları süren Uluslararası Fuar Alanı’nın Etimesgut’a kurulmasının planlandığını ancak yapılan çalışmalar ve sunumlar ile birlikte çalışmanın Akyurt’ta yapılmasının uygun görüldüğünü söyledi. Ayantaş: “Uluslararası Fuar Alanı’nın kurulması için Etimesgut ve Akyurt seçenekleri yer alıyordu. Ancak Uluslararası Hava Limanı’nın ilçemizde yer alması, kamulaştırılma yapılmaksızın gerekli alana sahip olmamız ve bizlerin çabası ile birlikte Akyurt’ta kurulması için karar alındı. Büyükşehir Belediyesi, Akyurt Belediyesi, Valilik, ATO, ASO ve ilgili kurumların ortaklığı ile kurulacak olan şirket ile birlikte 2009 yılı içerisinde inşaat çalışmalarına başlanacaktır. Yüzyılın projesi olarak gördüğümüz fuar alanı çalışması ilçede sosyal ve ekonomik hayatın gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır.” dedi.

Konu ile ilgili bir değerlendirme yapan Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş, “Ankara’nın büyüyecek alanı artık burasıdır.” dedi. Ayantaş şöyle konuştu: “Ankara sürekli gelişen ve kendisini yenileyen bir şehir. Ancak, şehir merkezinde artık nüfus yoğunluğunun gidebileceği bir yer kalmadı. Bu anlamda Ankara’nın gelişimini tamamladığını söyleyebiliriz. Bizlerin bunu iyi değerlendirmesi gerekiyor. Bu nedenle kurulacak olan Fuar Alanı Akyurt için önemli ve değerli bir proje… Sayın Melih Gökçek ve Sanayi ve Ticaret Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan’ın da katkı ve girişimleri ile birlikte bu proje hayat buldu. Şirket kurulması için çalışmalar devam ediyor, burada lokomotif Büyükşehir Belediyesi olacak, bunun yanı sıra kurulacak şirkette hisselerin dağıtımında Akyurt Belediyesi, Ankara Valiliği, ATO, ASO ve diğer ilgili kurumlar yer alıyor.” dedi.

Ayantaş fuar alanının Akyurt’a sağlayabileceği katkılara da değinerek, “sosyal ve ekonomik hayatın gelişmesini hızlandıracak ve en üst seviyeye taşıyacak olan en önemli ve en büyük proje Uluslararası Fuar Alanı çalışmasıdır. Bu nedenle biz bu projeyi yüzyılın projesi olarak görüyoruz. Fuar alanı projesinin hayat bulabilmesi için Akyurt’un yanı sıra Etimesgut’un da ismi geçiyordu. Biz Belediye olarak Fuar Alanının Akyurt’ta olabilmesi için elimizden gelen tüm gayreti sarf ettik. Dünyanın her yerinde Uluslararası Fuar Alanları Havalimanı yakınlarına kuruluyor. Bu bizim için büyük bir avantaj oldu. Diğer taraftan kamulaştırılma yapılmaksızın fuar alanı sağlayabilmemizin de projenin ilçemizde gerçeklemesi için katkısı oldu.” dedi.

“YÜZLERCE İŞÇİ ÇALIŞACAK”
Ayantaş Fuar Alanının ilçede yaşayan yüzlerce kişi içinde iş kapısı olacağını söyledi. Ayantaş: “ Fuar alanının ilçeye sağlayacağı ekonomik katkılar nedeniyle gelir seviyesi de doğal olarak yükselecek. Bunun yanı sıra yüzlerce insan burada çalışma fırsatı bulacak. Projenin sosyal ve kültürel etkilerinin yanı sıra ekonomik katkıları da ilçemizin gelişimine öncülük edecektir.” dedi. Ayantaş ayrıca fuar alanı ile birlikte yeni yatırımların gelmemesi için herhangi bir engelin de kalmayacağını, ekonomisi gelişen bir yerleşim yerinde yeni yatırımların tartışmasız bir şekilde gerçekleşeceğini kaydetti.

Ayantaş ayrıca, bu proje ile birlikte Sanayinin hareketleneceğini, rastgele yapılaşmanın da önüne geçileceğini söyledi. Diğer taraftan Ankara’ya 2. bir yol için de proje çalışmalarının devam ettiğini belirten Ayantaş şöyle konuştu: “Çınar ve Güzelhisar Mahallerinde rekreasyon alanı için projelerimiz var. 1.500 dönüm arazi rekreasyon alanı olacak. İlçemizde de “Bir Harikalar Diyarı” olacak.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

 1. Hayallerimizin yıkıldığı ilçeye doğru gidiyoruz !
  Tek Adam ne eylerse güzel eyler deyip geçecek miyiz ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı