1. Haberler
  2. Eğitim
  3. TEV, Üniversite Öğrencilerinin Barınma Sorunlarına Dikkat Çekti

TEV, Üniversite Öğrencilerinin Barınma Sorunlarına Dikkat Çekti

featured
service

Türk Eğitim Vakfı (TEV), üniversite öğrencilerinin büyük kentlerde yaşadığı barınma maliyetlerine dikkat çekmek amacıyla “Gücüm Bu Kadarına Yetiyor” projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında hazırlanan enstalasyon çalışmaları, 8 Haziran Cumartesi günü İstanbul’un Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar meydanlarında sergilendi. TEV, 57 yıldır aralıksız sürdürdüğü çalışmalarla gençlere eğitimde fırsat eşitliği sağlamaya devam ediyor.

Sembolik Enstalasyonlarla Barınma Sorununa Dikkat Çekildi

Gücüm Bu Kadarına Yetiyor” farkındalık projesi kapsamında, metropollerde üniversite öğrencilerinin bütçesinin bir evin ancak birkaç metrekarelik kısmını karşılayabildiğini anlatan sembolik enstalasyonlar, İstanbul’un en yoğun bölgelerinden Beşiktaş, Kadıköy ve Üsküdar’da vatandaşlarla buluştu. TEV, sembolik ev kesitleriyle öğrencilerin barınma maliyetlerine dikkat çekerek kamuoyuna başarılı ve okumak isteyen öğrencilere destek verme çağrısı yaptı. Vakıf, küçük bir katkının bile öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak ve onlara daha aydınlık bir gelecek sunmak adına büyük bir adım olabileceğini vurguladı. Destek olmak isteyen herkesi, tev.org.tr adresinden bağış yapmaya davet etti.

“Dünyanın en güzel kentlerinde okumak, başarılı her öğrencinin hakkı”

TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, proje ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarda şunları söyledi: “Dünyanın her yerindeki metropoller, öğrencilerin barınması için zor kentler. İstanbul başta olmak üzere bizim ülkemizde de büyük şehirlerde öğrencilerimiz zorluklarla karşılaşıyor. Yeni yurt yapımlarına hız verilmesine rağmen mevcut yurt kapasiteleri artan talebi karşılamakta zorlanıyor. Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu, eğitim hayatlarının önünde büyük bir engel teşkil ediyor. Hem akademik başarısı hem de psikolojisi olumsuz etkilenen pek çok üniversite öğrencisi, dünyanın en güzel kentlerinden olan büyükşehirlerimizde, ülkemizin en başarılı üniversitelerini kazanmış olsa bile söz konusu zorluklar nedeniyle okuluna devam edemiyor.”

TEV, Üniversite Öğrencilerinin Barınma Sorunlarına Dikkat Çekti 1

“Gücüm Bu Kadarına Yetiyor” projesi ile bu soruna dikkat çekmek ve toplumun her kesimini bu konuda duyarlılığa davet etmek istediklerini belirten Taşkın, sözlerine şöyle devam etti: “Üniversite sınavı dönemindeyiz. Yüzbinlerce genç, hayallerine yürüyecek. O sırada akıllarında barınma sorunu olmasın, sadece eğitimlerine odaklanabilsinler istiyoruz. Vatandaşlarımızın destekleriyle sunduğumuz burs ve yurt imkânlarının gençlerimizin eğitim hayatlarına büyük ölçüde katkıda bulunacağına inanıyoruz. İzmir, Trabzon ve Ankara’da faaliyet gösteren kız öğrenci yurtlarımızın yanı sıra; Ankara Yenimahalle ve İzmir’de iki yeni kız öğrenci yurdumuzun inşaatı devam ediyor. Yakın zamanda temellerini atacağımız bir diğer yurdumuz da Bursa’da olacak. TEV girişimiyle faaliyet gösteren öğrenci yurtlarının sayısını daha da artırmayı hedefliyoruz. Öğrencilerin barınma sorununu çözmek için çok daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Tüm eğitim dostlarının desteklerini bekliyoruz.”

TEV ile ilgili bağış kampanyalarına, projelerine ve detaylı bilgiye ulaşmak için tev.org.tr sitesi ziyaret edilebilir. “Gücüm Bu Kadarına Yetiyor” projesi kapsamında link üzerinden Türk Eğitim Vakfı’na destek olunabilir: tev.org.tr/gucumbukadarinayetiyor.

TEV, Üniversite Öğrencilerinin Barınma Sorunlarına Dikkat Çekti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.