1. Haberler
  2. Eğitim
  3. Büyükşehir Öğrencilere Meslek Seçiminde Yol Gösteriyor

Büyükşehir Öğrencilere Meslek Seçiminde Yol Gösteriyor

featured
service

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi, ‘Kariyerinde Bir Adım Öne Çık’ sloganı ile lise öğrencilerine yönelik düzenlediği ‘Kariyer Günü Etkinliği’ ile gençlere rehberlik etmeye devam ediyor. Etkinlik, Kariyer Merkezi’nin ev sahipliğinde ve Girişimci İnsan Kaynakları Derneği (GİDERİK) koordinasyonunda gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Hacı Sabancı Anadolu Lisesi öğrencilerinin yanı sıra okul idarecileri ve öğretmenler de katıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi Müdürü ve GİDERİK Başkanı Serkan Özada, Turkcell İnsan Kaynaklar İş Ortağı Elektro Grup İnsan Kaynakları Müdürü İnci Korkusuz, Mersin Üniversitesi (MEÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve BioMAR Mühendislik Kurucusu Prof. Dr. H. Duygu Bilgen ile Gezairi Akademi Genel Müdürü Başak Yıldırımel, etkinlikte öğrencilere kariyer yolculuklarında rehberlik etmek adına deneyimlerini paylaştı.

Büyükşehir Öğrencilere Meslek Seçiminde Yol Gösteriyor 1

Özada: “Doğru meslek seçimi, doğru hayat biçimlerini seçmelerini sağlayacak”

Kariyer Merkezi olarak hedef kitlelerinin iş arayanlar, gençler, öğrenciler, üniversiteliler ve işverenlerden oluştuğunu belirten Serkan Özada, öğrencilerin bu gruplar arasında çok önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Özada, “Çünkü öğrencilerimize kariyer rehberliği ve danışmanlığı hizmetini ne kadar erken kurgularsak, geleceğe dönük kariyer yolculuklarında da o kadar başarılı oluyorlar. Gençlerin kendilerini ve meslekleri tanımaları, iş arama kanallarını öğrenmeleri, firmalarla bağlantı ve networking sağlamaları, sektördeki değişimleri öğrenmeleri çok önemli. Bugün burada bilişim, lojistik ve girişimcilik konusuna değinmeye çalıştık. Üniversite öğrencilerimize olduğu kadar, lise öğrencilerimize de hitap etmeye çalışıyoruz. Çünkü doğru meslek seçmeleri, doğru hayat biçimlerini seçmelerini sağlayacak” dedi.

Prof. Bilgen: “Hem akademik kariyer, hem de girişimcilik aşamalarını göstermeye çalıştım”

Etkinliğin çok güzel geçtiğini belirten Prof. Dr. H. Duygu Bilgen, “Öğrencilere yol göstermek son derece önemli. Ben hem akademik kariyer, hem de girişimcilik aşamalarını göstermeye çalıştım ve özellikle; ‘yeşil girişimcilik, sürdürülebilir girişimcilik, inovatif yaklaşım, girişimcilik ve akademik çalışmalar arasındaki bağlantı ya da farklılıklar nelerdir, bir girişimci olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir, kendine güven, tecrübe, deneyim, networking ne kadar önemlidir?’ konularında konuştum. Ayrıca; ‘Günümüz meslekleri nelerdir? Bunların içerisinde yapay zekanın yeri nedir? Yapay zeka ile inovatif fikirler nasıl bulunur?’ gibi konularda da bilgi sahibi olmalarını sağladık” diye konuştu.

Korkusuz: “Gençlere yol gösteriyor olmak, dokunabilmek çok önemli”

İnci Korkusuz, gençlerle birlikte olmanın şahane olduğunu ifade ederek, “Geçmişte bizim eksikliğini hissettiğimiz her şeyi onlara vermek istiyoruz. Umuyorum yüreklerine dokunabilmişizdir. Bugün; ‘Meslek seçimi nasıl yapılmalı? Doğru meslek seçimi nedir? Geleceğin meslekleri nelerdir? Dijital teknolojik dünyada meslekler nelerdir?’ konuları üzerinde konuştuk. Gençler çok istekliler ve hevesliler. Bu bizim için çok önemli. Umuyorum enerjileri hep böyle dolu olur” dedi.

Yıldırımel: “Bir cümle de olsa akıllarında kaldıysa bizim için başarıdır”

Başak Yıldırımel, özellikle lojistik alanında öğrencilere bilgiler sunduğundan söz ederek, “Bu etkinlik Mersin Büyükşehir Belediyesi Kariyer Merkezi ile birlikte olduğum 3. etkinlik. Üçü de çok keyifliydi. Öğrencilerle birlikte olma fırsatı yakalıyoruz. Bir anda çok sayıda gençle iletişim kurunca, mesajlarınızı daha güzel veriyorsunuz. Etkinlik güzeldi, gençlerin içinde çok hevesli ve telaşlı olanlar var. Burada kısa zamanda çok şey vermeye çalıştık. Umarım bir cümle de olsa, bugün akıllarında kaldıysa bizim için başarıdır” dedi.

Etkinlik boyunca katılımcılar, meslek seçmenin önemi, iş dünyasının adaylardan beklediği yetkinlikler, iş hayatında dijitalleşme ve girişimcilik gibi konularda öğrencilere destek oldular. Interaktif bir şekilde gerçekleşen etkinlikte, öğrencilerle karşılıklı soru-cevap yapılarak merak ettikleri konulara açıklık getirildi.

Büyükşehir Öğrencilere Meslek Seçiminde Yol Gösteriyor