1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Tetik Parmak Sorunu Yaşam Kalitesini Olumsuz Etkiliyor

Tetik Parmak Sorunu Yaşam Kalitesini Olumsuz Etkiliyor

featured
service

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Aybars Kıvrak, tetik parmak hakkında önemli bilgiler verdi. Bu rahatsızlık, parmaklarda ağrı, fonksiyon kaybı ve özellikle sabahları katılık hissi gibi belirtilerle kendini göstererek yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.

Tetik Parmak Nedir ve Kimlerde Görülür?

Tetik parmak, parmağın hareketleri sırasında takılı kalmasına veya ağrılı hareketlere neden olabilen bir hastalıktır. Takılma esnasında tetiğin çekilip bırakılmasına benzer bir his oluştuğu için bu ismi almıştır. Etkilenen parmaktaki tendonu çevreleyen kılıfta inflamasyona bağlı olarak tendonun bulunduğu kanalın daralmasına bağlı olarak meydana gelir. Günlük yaşantısında tekrarlayan iş yapanlarda daha sık görülür. Kadınlarda ve şeker hastalarında daha sık görülür.

Özellikle teknolojik aletlerin (akıllı telefonlar, tabletler, klavyeler gibi) yanlış, fazla ve bilinçsizce kullanılması nedeniyle tetik parmak sorunu meydana gelebilir.

Çocuklarda Tetik Parmak Sorunu

Çocuklarda da tetik parmak sorunu görülebilir. Çoğunlukla başparmakta oluşur. Çocuklarda parmağın takılması şekilde görülen bu problem egzersiz yapılmasıyla beraber kendiliğinden iyileşebilir. Ancak iyileşmediği zaman 1 yaşından sonra çocuklar rahatsızlığın durumuna göre ameliyat edilebilir.

Belirtileri Nelerdir?

  • Özellikle sabahları parmakta katılık hissi
  • Parmak hareketleri ile takılma hissi
  • Etkilenen parmakta ele gelen şişlik, nodüler lezyon
  • Parmakta takılma ve dışardan yardımla takılan parmağın açılması veya parmağın takılı pozisyonda kalıp hiç açılmaması

Tedavisi Nedir?

Doç. Dr. Aybars Kıvrak, “Tedavisi hastalığın şiddetine bağlı olarak değişmekle birlikte konservatif tedavi (ameliyat dışı) ve cerrahi müdahale, tedavi seçenekleri arasındadır.” dedi. Konservatif tedavi yöntemleri arasında istirahat, ilaç tedavisi ve fizik tedavi bulunurken, cerrahi müdahale ise daha ileri vakalarda tercih edilmektedir.

Tetik Parmak Sorunu Yaşam Kalitesini Olumsuz Etkiliyor