fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,1668
  %0,87
 • EURO
  8,7132
  %0,89
 • ALTIN
  414,44
  %0,52
 • BIST
  1.483
  %-2,30
Galericilerin Taşınma Kararına Tepki

Galericilerin Taşınma Kararına Tepki

İkinci el otomobil galerilerine şehir dışına çıkmaları için 1 Mart’a kadar süre tanıyan kararı eleştiren ANODER Başkanı İlkay Kalkan, “Bu karar, oradan işyeri alan, dükkanlarına fahiş fiyatlar ile kiracı ya da alıcı bulma endişesinde olan yatırımcıların yararınadır. Rant merkezine dönüştürülmesine fırsat verilmeyecek bir galericiler sitesini inşa etmek için zaman talep ediyoruz” dedi.

Hürriyet’in haberine göre; Ankara Oto Galericileri Derneği (ANODER) Yönetim Kurulu Başkanı İlkay Kalkan, ikinci el otomobil alım satımı yapan galerilerin 1 Mart’a kadar şehir dışına taşınması kararına tepki gösterdi. Kalkan, kararın, doğuracağı olumsuz sonuçlar düşünülmeden alınmış yanlış bir karar olduğunu iddia ederek, “Bu karar, Ankaralı’nın, esnafımızın ve kamunun yararına değildir” dedi. Esnafın gitmesi için gösterilen yerin galericilerden çok yatırımcılara pazarlandığını ifade eden Kalkan, şunları söyledi: “Bu karar, oradan işyeri alan, dükkanlarına fahiş fiyatlar ile kiracı ya da alıcı bulma endişesinde olan yatırımcıların yararınadır. Bu konuda hazırladığımız bilgilendirme metnini Ankara milletvekilleri ile Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerine ilettik. Yapımı tamamlanma aşamasında olan Oto Galericiler Sitesi, Ankara’da ikinci el otomobil satışı yapan galerilerin tamamına cevap verebilecek kapasitede değildir.

PROJE HAZIR

Oradan kendisine dükkan alamayan ya da kiralayamayan galericilerin oluşturduğu ve şu anda 500 civarındaki üyesi ile ikinci bir galericiler sitesini yapmak için hazır olan ANODER, bu durumun ispatıdır. Bu önemli sorunun çözümü için, Gölbaşı gibi bir başka arterde ikinci bir galericiler sitesi yapılmalıdır. ANODER ve birlikte oluşturduğumuz kooperatifimiz olan ANOKOOP olarak gerekli girişimleri, görüşmeleri yaptıktan sonra Gölbaşı’nın projesini dahi hazırladık. Fakat 1 Mart tarihi, Ankara için zorunluluk olan ikinci galericiler sitesini oluşturmak için yeterli süre tanımıyor. Yaşanan haksızlığı ortadan kaldırmak için, Ankara merkezine çok uzak olmayan, tüm esnafımıza hitap edebilecek ölçekte, maliyeti fazla olmayan ve rant merkezine dönüştürülmesine fırsat verilmeyecek işyerlerinden oluşacak bir galericiler sitesini inşa etmek için zaman talep ediyoruz.”

ERKOÇ: KAPASİTE DE VAR BÜTÇEYE UYGUN YER DE

Otonomi’nin yetersiz kalacağı ve kiraların yüksek olduğuna yönelik iddiaları değerlendiren OTONOMİ Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, yeni yaptıkları alanda her bütçeye uygun kira imkanı olduğunu söyledi. 2008’den bu yana galerilerin taşınmasının gündemde olduğuna dikkat çeken Erkoç şunları söyledi: “Bizim orada bin liraya da, iki bin liraya da, üç bin liraya da kiralık yerimiz var. Zaten Ankara’daki galericilerin yüzde 90’ı kiracı. Ankara’da ticaret odasına, esnaf odasına kayıtlı galerici sayısı 400’ü geçmiyor. Yalan söylüyorlar. Zaman konusunda 2008’den beri bu durum belli. Bu arkadaşlarımızın amacı Bahçeli’de, Emek’te galericiliğe devam edelim, hükümet bize 1 sene de 10 sene de sesini çıkartmasa yerimizde kalalım zihniyetindeler. Bize ısrarla havaalanı yolundaki arsayı bize aldıran Anoder’in başındaki arkadaşlar. O zaman Melih başkan Gölbaşı’nı yapıyordu. Gölbaşı’na gitmeyiz diye 350 kişiden imza topladılar. Şimdi burası yapıldı bitti biz bunu 3 sene daha sallarsak nasıl olsa hükület değişir bir başkası gelir belediye başkanı değişir zihniyet bu. O mahallelerden her gün şikayet geliyor bize. Bahçelievler, Aydınlıkevler muhtarlarına, galerilerin olduğu bölgelerdeki muhtarlara bir sorun artık herkes illallah diyor. Herkesi alabilecek kapasitemiz de var.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı