fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4705
  %-0,37
 • EURO
  10,2921
  %0,22
 • ALTIN
  502,04
  %0,55
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Esenboğa’ya Yeni Pist ve Terminal

Esenboğa’ya Yeni Pist ve Terminal

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara Ticaret Odası (ATO) Olağan Meclis Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Başkent’e ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Yeni metro hatları, Başkentray, yeni yüksek hızlı tren hatları, Ankara-Kırıkkale arasına inşa edilecek otoyol hakkında bilgiler veren Başbakan Yıldırım şunları söyledi:
Havacılıkta Ankara’ya yapılan yatırımları anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:
“Esenboğa Havalimanı köy meydanı gibiydi. Basit yapılarda hizmet veriyordu. Yeni terminali cepten beş kuruş harcamadan yaptık. Ankara yavaş yavaş dış hatlarda da büyüyor, dolayısıyla yeni bir pist ihtiyacı var. Ona da başladık. İleride yeni bir terminal ihtiyacımız da olacak, onun için de yerimiz ayrıldı, duruyor. Orada Yıldırım Beyazıt Üniversitesi var, Çubuk da gelişiyor. Üniversiteye, Ankara’nın merkezinden raylı sistem projeleri tamamlandı. Keçiören Metrosu, Kızılay’ın merkezine geliyor. Onun da inşaatı devam ediyor.”

ANKARA-KIRIKKALE OTOYOLU

Ankara’nın son 10 yılda birkaç alanda ön plana çıkmaya başladığını, bunlardan birinin ulaşım ve lojistik altyapısı olduğunu söyleyen Başbakan Binali Yıldırım, “Ankara gün geçtikçe hızlı tren hatlarının buluştuğu bir merkez haline geliyor. 2019 sonunda Ankara-Kırıkkale-Yozgat-Sivas devreye girecek. 2020’de Kayseri-Ankara, devam eden yıllarda da Gaziantep’e kadar Ankara çıkışlı tren seferleri olacak. Ankara-Afyon-Uşak hattı zaten devam ediyor. 2019’da bunları da tamamlamış olacağız” ifadelerini kullandı. Ankara’nın, otoyolların da buluştuğu bir merkez olduğunu dile getiren Yıdırım, “Niğde-Ankara Otoyolu’nu da tamamladığımızda Edirne’den Gaziantep hatta Şanlıurfa’ya kadar otoyol olacak. Böylece Ankara yolların, hızlı tren hatlarının buluştuğu bir merkez haline geliyor. Bir yap-işlet-devret projesi daha yaptık 115 kilometrelik Ankara’dan Kırıkkale üzerine bir otoyol yapıyoruz. Onu da yakın zamanda hayata geçireceğiz” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı