1. Haberler
  2. Gündem
  3. Dışişleri Bakanlığı: Siyasi rant uğruna gerçekler çarpıtılıyor

Dışişleri Bakanlığı: Siyasi rant uğruna gerçekler çarpıtılıyor

featured
service

Dışişleri Bakanlığı, Ortadoğu ve Suriye politikasıyla ilgili son dönemde ortaya atılan iddialara yanıt verdi. 3 Temmuz 2024 tarihli yazılı açıklamada, “Demokrasilerde yapıcı eleştirilerle dış politikaya katkı sağlamak elbette mümkündür. Bununla birlikte, siyasi rant uğruna gerçeklerin çarpıtılması ve ideolojik bağnazlığa dayalı ithamlarda bulunulması bu kapsamda değerlendirilemez” ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin Suriye’deki iç karışıklık sonucunda yaşanan insani trajedi karşısında da ilkeli bir tutum sergilediği, ulusal güvenliğe yönelik tehditlere karşı gerekli önlemleri almaktan çekinmediği vurgulandı.

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

“Dış politikamız, devletimizin ve milletimizin çıkarlarını esas almaktadır. Türkiye, bu anlayış tahtında, güçlü tarihi ve kültürel bağlarının bulunduğu Ortadoğu’da barış, istikrar ve refahın tesisini hedeflemektedir. Bu siyasetin oluşturulmasında uluslararası hukuk, insani değerler ve küresel adalet arayışı temel prensiplerimizdir.

Türkiye, Suriye’deki iç karışıklık neticesinde yaşanan insani trajedi karşısında da başlangıçtan bu yana ilkeli bir tutum sergilemiştir. Dış politikasını milli menfaatleri doğrultusunda güncellerken ülkemiz, ulusal güvenliğimize yönelik tehditlere karşı gerekli önlemleri almaktan da çekinmemektedir.

“Siyasi rant uğruna…”

Demokrasilerde yapıcı eleştirilerle dış politikaya katkı sağlamak elbette mümkündür. Bununla birlikte, siyasi rant uğruna gerçeklerin çarpıtılması ve ideolojik bağnazlığa dayalı ithamlarda bulunulması bu kapsamda değerlendirilemez.

Ortadoğu ve Suriye politikamıza yönelik ortaya atılan iddialar, herhangi bir analitik nitelik taşımadığı gibi temel tarih bilgisinden dahi yoksundur.

“Ülkemiz sınır ötesinde de mücadele edebilir hale gelmiştir”

Türkiye, yıllardır taammüden ateş çemberine dönüştürülmüş bir coğrafyada huzur ve istikrar adası olmayı başarmıştır. Ülkemiz bölgede yaşanan savaşların dışında kaldığı gibi milletimizin huzur ve güvenliğini pekiştirmiş, refahını artırmıştır. Bu süreçte savunma yeteneklerini de geliştiren ülkemiz, kendi coğrafyasında akamete uğrattığı terörle sınır ötesinde de mücadele edebilir hale gelmiştir.

Tüm bu gerçekler görmezden gelerek salt siyasi rant amacıyla mesnetsiz ithamlarda bulunmak, böylesi iddialara nüfuz etmeye çalışan aşırı egemen güçlerin vekilleri hâline gelmemelidir.

Dış politikadaki adımlarımız, devletimizin ve milletimizin çıkarları doğrultusunda devam edecektir.”

Dışişleri Bakanlığı: Siyasi rant uğruna gerçekler çarpıtılıyor