1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Diş Sağlığına Zarar Veren 8 Alışkanlık

Diş Sağlığına Zarar Veren 8 Alışkanlık

featured
service

Sağlıklı, güzel ve bembeyaz inci gibi dişlerle gülümsemek herkes için önemlidir. Ancak ağız ve diş sağlığı konusunda farkında olmadan yapılan bazı hatalar, dişlerinize zarar verebilir. Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Özlem Aylıkçı, diş sağlığınıza zarar veren sekiz alışkanlık hakkında bilgiler verdi.

1. Çok Sert Fırçalamak

Çok sert diş fırçaları kullanmak ve fazla bastırarak fırçalamak diş minesine kalıcı zararlar verebilir ve dişeti çekilmelerine neden olabilir. Bu defektler diş sızlamasını ve çürükleri tetikler. Yumuşak bir diş fırçası kullanarak, nazikçe, yuvarlak hareketlerle fırçalama yapın. Diş fırçası alırken küçük başlı olanların küçük ağızlar için daha rahat olacağını unutmayın. Ayrıca en arka dişlere daha rahat ulaşabilmek için uzun ve esnek saplı olanları seçebilirsiniz.

2. Yanlış Diş Macunu Seçimi

Özellikle beyazlatıcı olarak tanıtılan macunlar dişleri aşındırarak zarar verirler. Mineyi aşındıran her şey dişeti çekilmesine neden olabilir. Bu nedenle hekiminiz tarafından önerilmeyen beyazlatıcı macunlardan uzak durun!

3. Günlük Bakım Rutininizde Diş İpini Kullanmamak

24 saat boyunca temizlenmeyen diş plaklarında çürük ve dişeti hastalıklarına neden olan bakteriler ürer. Diş aralarında biriken plağın kaldırılabilmesi ise sadece diş ipi ile mümkündür. Yani her gün bir kere diş ipi kullanmak ağız diş sağlığımız için zorunluluktur.

4. Çok Fazla Asitli İçecek Tüketmek

Günlük diyette düzenli olarak asitli içecekler tüketirseniz, içeriğindeki asit bir süre sonra dişlerinizi aşındıracak boyuta gelir. Asitli içecek miktarını mümkün olduğunca azaltın, tükettiğinizde ise dişlerle teması azaltmak için mutlaka pipet kullanın ve ardından en kısa zamanda dişlerinizi fırçalayın. Özellikle asitli gıdalardan sonra ağız ortamındaki asitliği azaltmak için peynir yiyin.

5. Boyar Gıdalardan Fazla Miktarda Tüketmek

Diş minesi sünger gibidir. Bir bardak veya tabakta beklediğinde leke bırakan gıdalar zaman içinde dişlerinizde de leke bırakacaktır. Peki nedir bu boyar gıdalar? Çay, kahve, kola, köri sosu, soya sosu, kırmızı şarap, meyve suları, sigara vb. Bunlar zamanla dişler üzerinde sarıdan kahverengiye değişen bir renk bırakırlar. Dişlerinizde bu tip lekeler varsa kesinlikle beyazlatıcı macunlardan uzak durmalısınız. Diş hekiminize başvurarak mine aşınması olmadan temizletmeniz mümkün.

6. Sık Sık Atıştırmak

Her yemekten sonra, özellikle şekerli ve nişastalı yiyeceklerden sonra, ağızda normal olarak bulunan bakteriler kalan yiyecek artıklarını sindirmek için asit üretirler. Bu asitler dişe de zarar vererek çürük oluşumuna neden olur. Bu nedenle çok sık atıştırma yapmamak ve her yemekten sonra dişleri fırçalamak çok önemlidir. Yemeklerle birlikte ya da yemeklerden sonra elma, havuç gibi sert meyve ve sebzeler tüketirseniz dişlerinizdeki plaklar ve yemek artıkları doğal olarak temizlenecektir. Ayrıca, yemekten sonra şekersiz sakız çiğnerseniz, tükürük miktarınız artar ve çürüklerden korunmanız için katkı sağlar.

7. Dişleri Açacak Olarak Kullanmak

Dişlerinizi kullanarak paketleri açmak, düğüm açmak, fıstık kabuğu açmak, fındık kırmak gibi durumlar mine çatlaklarına ve kırılmalarına neden olabilir. Var olan dolgulara, kaplamalara ve braketlere zarar verir. Buz, donmuş şekerler ya da sert şekerlerin çiğnenmesi de risklidir.

8. Diş Hekimine Gitmekten Kaçınmak

Yılda en az iki kez diş hekimi kontrolüne gidilmesi gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Ancak bazı durumlarda her üç ayda bir diş hekimi kontrolü gerekebilir. Diş hekiminizin önerdiği sıklıkta kontrollere gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Bunun en büyük sebebi erken dönemde tespit edilemeyen problemler ileride daha büyük masraflara ve sorunlara yol açmaktadır.

Diş Sağlığına Zarar Veren 8 Alışkanlık

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.