fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,5386
  %-0,22
 • EURO
  10,3608
  %-0,21
 • ALTIN
  509,61
  %-0,35
 • BIST
  1.435
  %-0,51
Çürümeye terk edildi

Çürümeye terk edildi

1978 yılında TRT’de yayınlanan programda Uğur Dündar’ın “ülkemizin en şanslı köyü, gerçek anlamda Sefaköy burası” diyerek Türkiye’ye duyurduğu Melikşah şimdilerde çürümeye terk edildi.

MELİKŞAH köyünde 1974 yılında Maden Tetkik Arama tarafından sondaj çalışmaları yürütülmesiyle birlikte bölgemize kazandırılan olimpik termal yüzme havuzu şimdilerde çürümeye terk edilmiş vaziyette.

NEDEN KURUDU?

6360 Sayılı Yasa İle Melikşah Köyünün Mahalle olması ve İl Genel Meclisinin kapatılarak mal varlıklarının Büyükşehir Belediyesine devredilmesi ile birlikte olimpik termal havuzunun işletmecisi ile fesih işlemi gerçekleştirildi. Tesisin kapatılmasının ardından alanda bulunan termal suyun bölgede yer alan bir otel tarafından kullanıldığı ve kapalı havuzun da bu nedenle kuruduğu iddia ediliyor.

“Melikşah Olimpik Termal Yüzme Havuzu”nun içler acısı durumuna tepki gösteren bölge halkı cilt hastalıklarına ve romatizmal ağrılara iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanan Melikşah’ın şifalı sularının tekrar halkın kullanımına açılması gerektiğini ifade ediyor.

NEYDİ, NE OLDU?

1978 yılında TRT’de Uğur Dündar’ın sunduğu programda Melişah’daki termal su hakkında bilgi veren İhtiyar Heyeti Üyesi Nurettin Yaman, “Kendimizi şanslı bir köy olarak görüyoruz. Sıcak suya kavuştuk. Köyümüzde Melikşahlılar zamanında yapılmış olan tarihi bir hamam bulunuyordu. 1974 yılında Maden Tetkik Arama burada sondaj çalışmaları gerçekleştirdi. Suyun debisi saniyede 300 litredir.” ifadelerini kullanıyor.

Programda ayrıca suyun tabanda 80 derece, soğuk suyla karışarak yeryüzüne çıktığında 50-60 derece aralığına ulaştığı belirtiliyor. Hatta o dönemde köyde evlere sıcak su götürülmesi bile düşünülüyor.

Devlet Su İşleri tarafından 1970’li yıllarda 300 metre genişliğinde havuz, 5 bin dekarlık arazide kanal çalışmaları yürütülüyor. Vatandaşlar, devletin yıllar önce yatırım yaparak halkın kullanıma açtığı olimpik termal havuzun tekrar eski günlerine kavuşması gerektiğini dile getiriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı