Geçtiğimiz yerel seçimlerde CHP’den Çubuk Belediye Başkan adayı olan Can Kaderoğlu ile seçim sonuçlarını, Çubuk’taki siyasi atmosferi ve ilçenin gelecekteki ihtiyaçlarını değerlendirdiğimiz bir röportaj gerçekleştirdik. Kaderoğlu, AKP’nin Çubuk’ta ilk kez %50’nin altına düştüğüne dikkat çekerek, CHP’nin yıllardır görülmemiş bir oy oranına ulaştığını vurguladı.
“Çubuk’ta ilk kez bir seçim yapıldığını düşünüyorum” diyen Kaderoğlu “Ben bugün sandık kurulsa seçimi kazanacağımızı düşünüyorum. Dağılan tepki ve muhalefet oylarının sandıkta bizim lehimize derleneceğine dair bir hissiyatım var. İlçemiz için %24’lik oy oranı son elli yıllık CHP siyaseti için bir buzkırandır” diye konuştu.
“AKP’NİN OYU İLK KEZ YÜZDE 50 ALTINA DÜŞTÜ”
– Türkiye uzun yıllardır alışık olmadığı bir sonuçla çıktı bu seçimden. Siz Çubuk için seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Öncelikle seçim sonuçlarını değerlendirirken, uzun yıllardır Çubuk’ta ilk kez seçim yapıldığını düşünüyorum. Bugüne kadar ilçemizdeki siyasi atmosfer ve eğilim gereği daha çok iktidar partisi bir ismi atıyordu ve o isim zaten seçileceği belli bir seçime giriyordu. Bu kez öyle olmadı. Daha önce söylediğim üzere; AKP tarihinde ilk kez Çubuk’ta %50’nin altına indi, üstelik bir iki puan da değil %43 bandına düştü.
Burada siyasi olanak söz konusudur, muhalefet unsurları siyaset yapacak zemin bulmuşlardır şayet değerlendirilebilirse çok kısa sürede ilçemizde de siyaset renkli hale gelecektir.
Yıllardır CHP’de görülmemiş bir oy oranıyla seçimi bitirdiniz, neler söylemek istersiniz?
Ben seçimin hemen ertesi günü sokaklara çıkıp helallik almak için esnaflarımızı ve vatandaşlarımızı ziyaret ettim. O günden itibaren de sokaklardayım. Gözlemlediğim ve işittiğim sözlerden çıkarımım şudur: İnsanların büyük bölümü Çubuk’ta CHP’nin bu kadar oy alamayacağını düşündükleri için oylarını alternatif siyasi partilere verdiği yönünde bir tespitimiz var. Seçim döneminde açıklanan ve gördüğümüz üzere gerçekliği olmayan anketler vatandaşın eğilimlerine müdahalede bulundu. Elbette bunlara da önlem almak gerekirdi, bunlardan ders alıyoruz.
Ben bugün sandık kurulsa seçimi kazanacağımızı düşünüyorum. Dağılan tepki ve muhalefet oylarının sandıkta bizim lehimize derleneceğine dair bir hissiyatım var. İlçemiz için %24’lik oy oranı son elli yıllık CHP siyaseti için bir buzkırandır. Olumsuz algılar kırılmıştır. Doğru siyasi tarz, söylem, aday ve ekiple ilçemizde belediyeyi kazanabileceğimiz ortaya çıkmıştır.
%24 tohumdur; sularsak, çapalarsak, iklim koşulları izin verirse.. bu tohumdan fidanlar, ağaçlar ve orman olur. Olacaktır da.. Güleryüz, tatlı dil, çözüm odaklılık, samimiyet, sahada bulunma, vatandaşla doğru ilişki ve dürüstlük.. Bunları kadrolarımıza yaymamız lazım. Buradan ilçemizde siyasetle uğraşmak isteyen özellikle gençlere, kadınlara ve emekçilere sesleniyorum; bu parti sizin partinizdir, gelin üye olun ve siyaset yapın.
“SİVİL PLATFORMA İHTİYACIMIZ VAR”
Sizce Çubuk’un en önemli eksiği nedir ve ne önerirsiniz?
İlçemizin büyük fotoğrafına baktığımızda çok fazla eksiği mevcut fakat bazı dönemlerde en fazla öne çıkan eksiği değişebiliyor. Bana göre uzunca bir süredir yöremizin ve ilçemizin en büyük eksiği siyaset üstü bir dayanışmacı sivil toplum kuruluşudur. Dönem dönem bu ihtiyaca tekabül eden bir araya gelişler oluyor fakat ya enerjisi ya da ömrü vefa etmiyor. Bugün ilçemizi kültür – sanat açısından ileri çekecek, gençlerin ve kadınların kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak, şehrimizin tanıtımına her aşamada katkı koyacak, sosyal dayanışmayı öne çıkarıp güçlendirecek ve siyaset üstü kalmayı da başaracak bir sivil platforma geçmişte olduğundan çok daha fazla ihtiyacı vardır. Gerektiğinde bürokrasiyi ve siyaset kurumunu da harekete geçirebilecek, akademiyi süreçlere dahil edebilecek, tarihimizi korur kollarken geleceğimizin de şekillenmesine katkı sunacak bir sivil inisiyatifi hep beraber; bilhassa gençler ve kadınlarla birlikte ortaya çıkarmalıyız. Önümüzdeki birçok sorunu ancak bu dayanışmacı ve bütünsel bakış açısıyla aşarız diye düşünüyoruz. Çubuk’ta birlik mutlaka hayata geçirilmelidir.