fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4472
  %2,02
 • EURO
  10,1988
  %1,10
 • ALTIN
  495,45
  %1,29
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki TVNET’te

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki TVNET’te

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, TVNET’te soruları yanıtlıyor.

Özhaseki’nin açıklamalarından öne çıkanlar:

MHP ile tam olarak bir fikir birliği içindeyiz. Bu konuda sıkıntı yok. Ülkenin beka meselesi varsa geriye kalan tümü teferruat olarak kalıyor.

40-50 yıldır PKK gibi bir tehdit vardı. Son bir kaç yıldır dışarıdan aldıkları desteklerle öz yönetim ilan etmeye kalktılar. Ne kadar kibar görünüyor özyönetim. Nedir aslı orada bağımsızlık ilan etmeye giden yolda birinci adımı atıyorlar. Çukurlar kazıp bağımsızlık ilan ediyorlardı. Buraya asker polis giremez diyerek elinde silahlı militanlar bekliyor ve kendilerine göre bir muhtariyet ilan etmeye kalkıyorlardı.

40-50 yıldır bu ülkede din adına insanların masum duygularını sömürerek biraz daha az gelirli insanların çocuklarını alarak biraz da varlık insanların paralarını alarak yapı oluşmuş. FETÖ grubundan bahsediyorum. Onların çirkin yüzünü 4-5 yıl önce Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan işaret etmişti. Bunlar tehlike ve tehdit demişti. Bunlara sempatik bakan kim varsa partimden gitsin demişti. Bunları millet 15 Temmuz’da gördü.

Güneydoğu’da bazı belediyeler Kandil’e çalıştıkları için el konuldu. Bütün bir millet samimi bir şekilde eline sağlık iyi oldu demiştir. Ama ana muhalefet oradaki seçim hakkına saygı göstermeden nasıl el koyarsınız diyor. Ben çok net olarak soruyorum. 5 dönem yüksek oylarla belediye başkanlığını kazanmış 3 dönemde milletvekili seçilmiş bir insanım. 8 kere seçime girmişim elhamdülillah çok yüksek oylarla seçilmişim. Net soru şu: Bana suç işleme özgürlüğü verir mi? Millet belediye başkanını seviyorsa kardeşim sen paralarımızı al dağa gönder, araçlarımızı al teröristlerin emrine ver, belediye araçlarıyla bomba taşı diye mi veriyor? Hayır. Hizmet et diye veriyor, suyumuz aksın diye, yolumuz yapılsın diye veriyor. Eğer bunu yapmıyorsa kanun işleyecek, kanın herkes için işleyecek. İşte bunlar ortaya çıktığı zaman garip savunmalar bizi üzüyor.

Vatandaş oy verirken çok etkene bakıyor

Vatandaş oyunu kullanırken genellikle birçok şeye bakıyor. Çok etki eden şey var. Bu konuda yaptırdığım anketleri paylaşayım sizinle. Vatandaşa sorular sorduk: Yerel seçimlerde oy verirken partinizi adayına mı bakarsınız yoksa adayın şahsına mı bakarak bu işi yapıp yapamayacağına mı bakarsınız? İlk dönemlerde ben partime oy veririm diyenler yüzde 70-75 arasındaydı. Sonra 65’lere düştü, 50’lere düştü. Ama diğer kalan grup diyor ki ben adaya bakarım. Bu aday iş yapar mı, liyakat sahibi mi, ehliyet sahibi mi, geçmişte bu adamın bir başarı sahibi mi. Sonra bu adam benim şehrimi yönetsin mi yönetmesinde mi? Göreyim bunu. Bunu söylüyorlar. Anketlerde emin olun 2-3 ay öncesine kadar müthiş bir kararsızlar kitlesi vardı. Şimdi yavaş yavaş adaylar ortaya çıktıkça karar veriyorlar. Yani insanlar sadece bir şeye bakarak karar vermiyorlar.

Bu işi sevmeden olmaz

5 kere üst üste belediye başkanlığı yapmak kolay değil. Çok şükür bana oy vermeyenler de dua ederlerdi. Bu işi sırrı, Bir bu hizmeti seveceksiniz. Sevmeden olmaz bu iş. Bir taraftan kaynak yok, vatandaş hizmet bekliyor. Para yönetimini bileceksiniz. İki İyi niyetli olacaksınız. İyi niyet çok söylenir ama insan kendini denemeli.

Ben ders verdiğim yerlerde belediye başkanlarına derdim ki size bir sorum olacak. Bana dürüstlükle cevap verin derdim. Onlarda buyurun derdi. Kamunun dışında özel aracınız var mı diye sorardım, genellikle var derlerdi. Peki benzin hesabı yapar mısınız derdim, çoğunluğu yapıyoruz derdi. Herkes yapar. Arkasından ikinci soru gelirdi. Makan aracına bindiniz şoföre sür dediniz, benzin hesabı yapar mısınız yapmaz mısınız? İş burada. Eğer benzin hesabı yapıyorsanız siz gerçek bir başkansınız değilse kamunun malını çok rahat harcayan adamsınız. İhaleler oluyor, ihaleyi A kişisine B kişisine verirseniz bu olmaz. Orada iyi niyet yok olur.

Üç, çok çalışacaksınız. Gece gündüz çalışacaksınız. İlçe belediye başkanlarında koruması olanlarla ilişkimizi kesiyorduk. Kendi bölgesinde rahat dolaşamayanlar başka yerde dolaşamaz.

Vatandaş yeni yüz görmek istiyor

Aday belirlerken siyasette insanlar yeni yüz görmek istiyor. Bu değişimi doğru algılayıp doğru karar vermemiz gerekiyor. Biz şöhretli insanları koyalım, çok oy alırız diye bakmadık. Bu işi kim yapar diye baktık. El emin sıfatı kime verilir. Güvenilen bir insan olması lazım.

Manifesto 31 Ocak’ta açıklanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a insanlar, belediyelerden hangi konulardan şikayet ettiğini dair bir çalışma yaptığımı söyledim ve açıkladım. 10 ana başlıkta insanların şikayet ettiği konuları sıraladım. Şeffaflık, imar, kentsel dönüşüm gibi konular vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm çalışmalarıma hak verdi ve manifesto hazırlanmasını emretti. 31 Ocak günü bütün aday arkadaşlarımızı Ankara’ya çağırıyoruz ve burada açıklanacak. Bizim kırmızı çizgilerimizi orada açıklayacağız.

İhaleleri 15 yıl boyunca canlı yayınladım

Yaklaşık bir 15 yıl oluyor, belediye başkanlığının ikinci dönemiydi sanırım. Bütün halka dönüp dedim ki buradaki bütçeyi sizin adınıza ben yönetiyorum. Bunu ben canım gibi malım gibi namusun gibi aziz biliyorum. Bu anlamda sizin her şeyi bilme hakkınız var. Aslında kanuna göre ihale salonuna yabancı birinin girmesi yasak ama ben ihale salonunda olanları naklen yayınlamaya başladım. İnternetten canlı yayınladım. Erciyes’te kayak merkezi, stat ihalesi. Vatandaş tüm her şeyi görüyor. Bunu 15 yıl boyunca yaptım

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı