fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4538
  %-0,57
 • EURO
  10,2677
  %-0,02
 • ALTIN
  499,91
  %0,12
 • BIST
  1.441
  %-0,25
Belediye Arazisine Kamulaştırma

Belediye Arazisine Kamulaştırma

Esenboğa Havalimanına 3. pistin yapılacak olması nedeniyle kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Akyurt Belediyesi’ne ait taşınmazlarda DHMİ (Devlet Hava Meydanları İşletmesi) tarafından kamulaştırılıyor.

YAKLAŞIK 20 MİLYON EK GELİR
ESENBOĞA Havalimanına yapılan 3. pist için mevcut terminalinin güneydoğusundaki yaklaşık 2,5 milyon metrekarelik alan kamulaştırılırken, Akyurt Belediyesi’ne ait taşınmazlarda DHMİ tarafından kamulaştırılıyor. Daha önce Balıkhisar ve Saracalardaki arazilerini satışa çıkaran Akyurt Belediyesi, kamulaştırmanın da gerçekleşmesi ile birlikte yaklaşık 20 milyon TL gelir elde etmiş olacak.

Esenboğa Havalimanı 3. Pist Kamulaştırma sahasına tesadüf eden Belediyeye ait taşınmazlar Bakanlık Makamının oluru ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nce Devlet Hava

Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü adına kamulaştırılacak.
Kıymet takdir komisyonu tarafından Balıkhisar Mahallesine kayıtlı 15 adet taşınmaz için belirlenen 8.187.270,00 TL ve Büğdüz Mahallesine kayıtlı 6 adet taşınmaz için 620.733,75 TL olmak üzere toplam 8.808.003,75 TL. karşılığında Akyurt Belediyesi tarafından DHMİ Genel Müdürlüğü’ne devri gerçekleştirilecek.

HAVA TRAFİĞİ ARTACAK
Esenboğa’da 3. pist inşaası ile birlikte hava trafiğinin hızlandırılması ve paralel pist kullanımı ile aynı anda uçak iniş ve kalkışının gerçekleştirileceği belirtiliyor. Türkiye’deki pistlerin genişliğinin 45 metre olması, ancak dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Airbus A380’in 60 metre genişliğindeki pistlere inebildiğini göz önüne alan Ulaştırma Bakanlığı, Esenboğa Havalimanına inşaası devam eden 3. pisti Airbus A380’lerin inebileceği boyutta inşaa ediyor. Esenboğa Havalimanındaki mevcut iki pistten birinin acil iniş pisti olduğunu hatırlatan yetkililer, birbirine yakın olan iki piste aynı anda uçak iniş ya da kalkışı yapılamadığını, yapılması planlanan 3. pistin, mevcut pistle eş zamanlı kullanılabileceğini vurguluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı