1. Haberler
  2. Yerel
  3. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden Deprem Master Planı İçin Kritik Toplantı

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden Deprem Master Planı İçin Kritik Toplantı

featured
service

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılında başlattığı Antalya Deprem Master Planı çerçevesinde, yapı stoğu envanteri çalışmalarının güncel durumu 19 ilçe belediyesinin katılımıyla değerlendirildi. Toplantıda, ilçe belediyelerinin sorumluluğunda bulunan yapı stoğu envanteri çalışmaları ele alındı ve sürecin hızlandırılması gerektiği vurgulandı.

Antalya Valiliği’nin başkanlığında yürütülen İl Afet Risk Azaltma Planı kapsamında, Antalya’nın depreme karşı daha güvenli ve dirençli hale getirilmesi amacıyla, Deprem Master Planı için gerekli yapı stoğu envanteri hazırlama görevi ilçe belediyelere verilmişti.

Veriler, Güncel Durum ve Sürecin Hızlanması Konuşuldu

Antalya Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantıda, İl Afet Risk Azaltma Planı’na göre yapı stoğu envanterinin hazırlanması eylemi, tamamlanma süresi ve sorumlu kuruluş olarak ilçe belediyelerin yükümlülükleri detaylı olarak ele alındı. İlçe belediyelerin yapı stoğu envanterini daha seri ve sağlıklı bir şekilde hazırlayabilmesi için geliştirilen mobil uygulamanın süreci hızlandırdığı; ancak günlük veri girişinin arttırılması gerektiği belirtildi. Toplantıda, 19 ilçenin şimdiye kadar gönderdiği veri sayıları, mevcut durum, eksiklikler ve sürecin nasıl daha hızlı ilerleyebileceği konusunda detaylı açıklamalar yapıldı.

Master Planı İvedi Şekilde Hazırlanmalı

Toplantıda konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serkan Temuçin, depremin Türkiye’nin ana gündemi olduğunu belirterek, “Seçimlerden önce deprem master planıyla ilgili çalışmalara başladık ve yol kat ettik. Deprem Master Planı hem görev olarak hem de insani olarak hepimizin sorumluluğunda. Dayanışma içerisinde master planı bir an önce hazırlayıp tamamlamayı planlıyoruz. Planlı ve koordineli bir şekilde herkes üstüne düşeni yaparak deprem master planını tamamlamak için çaba sarf etmesi gerekiyor” dedi.

Envanter Tamamlanıp Risk Analizine Geçilecek

Antalya Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi Şube Müdürü Ecehan Olucak, yapı stoğu envanterinin hala istenilen seviyeye ulaşmamış olması nedeniyle planın risk analizi kısmına geçilemediğine dikkat çekerek, “Yapı stoğu envanterinin hazırlanması konusunda koordinasyonumuzu oluşturduk. Koordinasyon personellerini görevlendirdik ve yapı envanteri formlarını hazırladık. İlçelerimizden bize gelen veri akışında gerekli kapasiteye ulaşılamadığı için bir mobil uygulama geliştirdik ve ilçe belediyelerinin kullanımına açtık. Yapı stoğu envanteri gelmeden Deprem Master Planı risk analiz kısmına geçemiyoruz. Bu yüzden ilçe belediyelerimizin sorumluluğunda olan envanter çalışmalarının güncel durumunu değerlendirerek, master planın süresi içinde yapılabilmesi için envanter çalışmalarının hızla tamamlanması gerektiğini belirttik ve İRAP kapsamında çözüm önerilerimizi ilettik” diye konuştu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden Deprem Master Planı İçin Kritik Toplantı