fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3262
  %0,15
 • EURO
  10,0209
  %0,25
 • ALTIN
  479,87
  %0,48
 • BIST
  1.420
  %0,26
Ankara Armudu Anavatanında. Bin ağaç aşılandı

Ankara Armudu Anavatanında. Bin ağaç aşılandı

Akyurt Belediyesi Ankara Armudu’nu Akyurt’un markalarından biri yapmaya kararlı. İlçede doğal alanda kendi yetişen ahlat ağaçlarına Ankara Armudu aşılandı.

Ankara Armudu’nun geçmişte Akyurt için önemli bir gelir kaynağı olduğunu ancak zamanla bu değerini yitirdiğini kaydeden Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık bin ahlat ağacına aşılama yapıldığını ve 4 yıllık sürenin ardından meyvelerini almaya başlayacaklarını duyurdu.

“Bu değeri Ankara’ya yeniden kazandıracağız”

“Bu güzel meyveyi anavatanında yeniden yeşertmeyi hedefliyoruz” diyen Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık, Kozayağı’nda yapılan çalışmaları yerinde inceledi. Ayık, “Ankara Armudu için ilçemizde birkaç yıldır devam eden çalışmalar var. Önce örnek bahçeler kuruldu, daha sonra ise doğadaki mevcut ahlat ağaçlarına aşılama yapma işlemine geçtik. Geçtiğimiz yıl ve bu yıl toplam bin ahlat ağacının gövdesine Ankara Armudu aşıladık. Ankara Armudu bizim için önemli bir meyve. 2 asır öncesine kadar çok önemli bir gelir kaynağı iken, bugün değerini kaybetmiş bir tür. Biz bu değeri Ankaramıza ve Ankara Armudu’na yeniden kazandırmayı, bu güzel meyveyi anavatanında yeniden yeşertmeyi hedefliyoruz” dedi.

“4 yıl sonra meyvelerini alacağız”

İlçe halkının Ankara Armudu projelerine destek olduğunu ve  ahlat ağaçlarının aşılanması için çok sayıda başvuru aldıklarına da değinen Ayık, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Akyurt ve çevresinde bugün bulunduğumuz Kozayağı ve Karacakaya arazilerinde popülasyonu çok yüksekti. Bu değere sahip çıkacak, inşallah Ankara Armudu’nu eski günlerine geri döndüreceğiz. Bölgede yaşayan vatandaşlarımız kendi arazilerindeki ahlat ağaçlarının da aşılanması için bize başvuruda bulunuyor. Elimizden gelen desteği vererek, olabilecek en kısa süre içerisinde olumlu sonuçlar almayı hedefliyoruz. Yaklaşık 4 yıl gibi bir zaman sonra meyvelerini almaya başlayacağız. Ekonomik bir değeri de olacak. Böyle bir çalışmayı yapıyor olmaktan dolayı çok memnunuz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı