1. Haberler
  2. Altındağ
  3. Altındağ Belediyesi’nden E-İmar Yönetim Sistemi Müjdesi

Altındağ Belediyesi’nden E-İmar Yönetim Sistemi Müjdesi

featured
service

Altındağ Belediyesi, vatandaşlara daha hızlı ve verimli hizmet sunmak amacıyla E-İmar Yönetim Sistemi’ni hayata geçirdi. Altındağ Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Keleş, Şair Baki Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda “E-İmar Yönetim Sistemi”nin detaylarını İmar Müdürlüğü personeli, müteahhitler, yapı denetim firmaları çalışanları, belediye meclis üyeleri, mimarlar ve mühendislere anlattı.

Zaman ve Kağıt İsrafına Son

Türkiye’de ilk kez Altındağ Belediyesi tarafından uygulanan “Elektronik İmzalı Yapı Ruhsatı” sistemi sayesinde, yapının imar durumundan ruhsat aşamasına kadar olan süreçte hiç kağıt kullanılmayacak. Bu yenilikle kağıt israfı ortadan kalkacak. 2024 yılı öngörülerine göre, işlemlerini gerçekleştirmek için kuruma gelmeden işlem yapabilecek kişi sayısının en az 8 bin 200 olacağı, 1 milyon 720 bin adet A4 çıktısının alınmasına gerek kalmayacağı belirtiliyor. Proje onay süreçlerinde yaklaşık 128 bin metre proje çıktısı alınmasına gerek kalmayacak ve böylece zamandan da tasarruf edilecek. Kırtasiye, ulaşım ve personel giderlerine bakıldığında yaklaşık 30 milyon TL tasarruf sağlanacak.

Kolay ve Hızlı Hizmet

E-imar yönetim sistemi sayesinde Altındağlı vatandaşlar, imar başvurularını ve başvurularının durumunu belediyeye gelmeden kurumun web sitesi üzerinden sorgulayabilecek. Başvuru sahibi, işlemlerinin hangi aşamada olduğunu hem sistem üzerinden hem de SMS ile öğrenebilecek. Proje üzerinde yer alan kare kod ve doğrulama kodu ile orijinal dosyaya istenilen yer ve zamanda ulaşılabilecek. Sistem, belediye içi ve bakanlıklara ait sistemlerle de entegre çalışıyor ve mimari proje ve proje eklerinin elektronik ortamda dijital olarak onaylanmasını sağlıyor.

“Vatandaşlarımızı Hem Hızlı Hem de Ekonomik Şekilde Hizmetlerimizle Buluşturacağız”

Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, hizmet kalitesinin en yüksek seviyede olmasına büyük önem verdiklerini belirterek “Akıllı Şehirler Projesi kapsamında, vatandaşlara daha kaliteli ve hızlı çözüm üretmek adına İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün arşivi, iş ve işlemleri elektronik ortama aktarıldı. Bu dijitalleşme süreci personelimize büyük kolaylık sağladı. Bunun yanı sıra, E-imar yönetim sistemini de hayata geçirdik. Bu sistem aracılığıyla mimarlar, mühendisler ve yapı denetimde çalışan teknik elemanlar belediyeye gelmeden hem e-devlet hem de belediye web sayfamız üzerinden müracaatlarını yapıp gerekli evrakları sisteme yükledikten sonra iş ve işlemlerin süreçlerini sistemden takip edebilme imkânı bulacak. Bu da hem zamandan, hem de evrak ve kağıt masrafından tasarruf edilmesini sağlayacak. Tasarruf tedbirlerini en üst düzeyde hayata geçirdiğimiz belediyemizde, vatandaşlarımızı en hızlı ve ekonomik şekilde hizmetlerimizle buluşturmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” dedi.

Başkan Tiryaki, bu hizmet sayesinde elde edilecek tasarrufa dikkat çekerek “Hem kağıttan, hem zamandan, hem de enerjiden tasarruf edeceğiz. Bu hizmet sayesinde yaklaşık 30 milyon TL kırtasiye, personel ve ulaşım gideri belediyemize kalacak” ifadelerini kullandı.

Altındağ Belediyesi’nden E-İmar Yönetim Sistemi Müjdesi