fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,5144
  %-0,23
 • EURO
  8,9781
  %-0,02
 • ALTIN
  412,48
  %0,30
 • BIST
  1.542
  %0,26
Akyurt ekonomisine Çankırı piyangosu

Akyurt ekonomisine Çankırı piyangosu

Ankara-Çankırı Yolu üzerindeki Yakınkent OSB’de geçtiğimiz yıl açılan Japon-Türk ortaklı lastik fabrikasında çalışan işçiler, Çankırı’daki kiraların yüksekliği sebebiyle Akyurt’a taşındı. Akyurt ekonomisi, işçi göçü ile canlandı.

Hürriyet’in haberine göreJapon-Türk ortaklı lastik fabrikasında çalışan işçiler, Çankırı’daki kiraların yüksekliği sebebiyle Akyurt’a taşındı.
520 milyon dolarlık yatırımla Ankara-Çankırı Yolu Tüney Köyü mevkiinde bulunan Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kurulan Japon-Türk ortaklı lastik fabrikasının işçileri, 600 ile bin TL arasında değişen konut kiraları nedeniyle Çankırı’da yaşayamadı. İnşaası 1,5 yılda tamamlanarak, geçtiğimiz haziran ayında seri üretime başlayan fabrikanın işçileri, ev kiralarının Çankırı’ya göre daha uygun olması nedeniyle Akyurt ilçesinde yaşamayı tercih ediyor. İlçe ekonomisinde göç kaynaklı hareketlilik görülüyor.CUMHURBAŞKANI SÖZ VERMİŞTİ

Çankırı Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (TSO) bir heyet, Sumitomo Rubber Ako Lastik Fabrikası’nı ziyaret etti. Sumitomo Rubber AKO Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Norifumi Fujimato, OSB’de devam eden alt yapı çalışmalarının geciktiğini ifade ederek, “OSB’de alt yapı, yol, su, elektrik, doğalgaz gibi bir takım sıkıntılar var. Çalışmaların biraz daha hızlandırılmasını talep ediyoruz. Şehirde konut sıkıntısı yaşanıyor. Personel sayımız her geçen gün artıyor. 2019 yılında 2 bin kişi burada çalışacak. Çankırı’da yeterli ev yok. Kiralar yüksek ve bu nedenle işçiler Akyurt’a taşınıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fabrikamızın açılışında şehirdeki konut sıkıntısının giderileceği sözünü vermişti” dedi.

KONUTLAŞMA İÇİN GEÇ KALINDI

Sorunların takipçisi olduklarını belirten Çankırı TSO Başkanı Hayrettin Çelikten, aksaklıkların giderilmesi için OSB yönetim kurulu ve milletvekillerinin ciddi çaba sarf ettiklerini söyledi. Kentleşmenin sanayileşmenin önünde gitmesi gerektiğine inanandığını, şehirdeki konutlaşma için geç kalındığını belirtti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı