fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,4705
  %-0,37
 • EURO
  10,2921
  %0,22
 • ALTIN
  502,04
  %0,55
 • BIST
  1.441
  %-0,25
AKP’den yerel seçim raporu: Halk rant ve yolsuzluktan yakınıyor

AKP’den yerel seçim raporu: Halk rant ve yolsuzluktan yakınıyor

AK Partinin yerel seçimler için hazırladığı raporda yurttaşların şikayetleri şaşırtmadı. Belediyelere yönelik şikayetlerin başında yolsuzluk ve rant geliyor.

Yerel seçim öncesinde AK Parti’nin hazırladığı yerel yönetimler raporunda belediyelere ilişkin yaşanan en büyük sorunlar saptanmaya çalışıldı. Altı ana sorunun öne çıktığı rapor şaşırtmadı. Belediyelere yönelik şikayetlerin başında yolsuzluk ve rant iddiaları geldi.

Hürriyet‘ten Nuray Babacan‘ın haberine göre raporda yer verilen sorunlar şu şekilde:

EN ÇOK ŞİKAYET ALTYAPIYA

Şehirlerdeki altyapı eksiklikleri en çok şikayet edilen konu oldu. Yurttaşlar, çalışmaların bir türlü bitmemesinden, sürekli aynı çalışmaların tekrar etmesinden rahatsızlığını dile getiriyor.

YOLSUZLUK BELEDİYELERİN SÜREKLİ GÜNDEMİ

Yolsuzluk ve rant algısı, yerel yönetimler ve belediye hizmetlerinde sürekli gündem oluşturuyor. Plan tadilatları ve kentsel dönüşümden kaynakları rant iddialarından çok rahatsızlık var. Belediye hizmetlerinin rüşvet ve komisyonsuz yapılmadığı, imar izinlerinde yakın şirketlere kayırmacılık yapıldığı iddiaları çok yoğun şekilde dile getiriliyor. Yurttaşın 50 katlı bir bina görse ‘Kimbilir ne rant var burada’ diye şüpheyle baktığı anlatılıyor.

‘NEFES ALACAK YER İSTİYORUZ’

Yurttaşlar, şehir yaşamındaki kalite eksikliğinden şikâyetçi: ‘Alt geçit-üst geçit yapılıyor, yüksek binalar yapılıyor ama insanların sosyal hayatlarını dolduracak mekânlar yeterli değil, kültür merkezleri boş, parklar bakımsız ve yetersiz. Yeşil alanlara sürekli bina yapılıyor.’ Vatandaşlar şehirde nefes alacağı alanlar ve mekânların olmadığından şikâyet ediyor. Yurttaşlar, belediye hizmetlerini yürüten üst düzey yöneticilere ulaşamamaktan yakınıyor.

BELEDİYELER DENETLENMİYOR

Seçmenler ayrıca belediye, harcamalarının ve hizmetlerinin tam olarak denetlenmediğini düşünüyor. Belediye gelirlerinin amacına uygun kullanılmadığı, belediye çalışanların işini hukuk kurallarına uygun yapıp yapmadığını denetleyen mekanizma olmadığını düşünüyor. Yolsuzluk ve rantın da denetim yetersizliği nedeniyle yaşandığını savunuyor.

‘SÜREKLİ KALDIRIM VE ALT GEÇİT İNŞA EDİLİYOR’

Yurttaşlar, belediyelerin hizmet ve vaatlerinin sürekli kendini tekrar ettiğini düşünüyor. ‘Kaldırım, alt geçit, park yapmak’ gibi tekrarlanan hizmet ve vaatlerin seçmene cazip gelmediği, hizmetlerin sıradanlaştığı ve yeni ve farklı proje beklentisi olduğu belirtiliyor. Modern bir kent yaşamında olması gereken kültür ve sanat ağırlıklı hizmetlerin olmadığı ifade ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ak parti yerel seçim

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı