fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,5345
  %0,31
 • EURO
  8,9835
  %-0,36
 • ALTIN
  411,42
  %0,37
 • BIST
  1.542
  %0,26
YEŞİL: “ULAŞTIRMASIZ ULAŞIM PLANI” NEYE YARAR?”

YEŞİL: “ULAŞTIRMASIZ ULAŞIM PLANI” NEYE YARAR?”

Ankara Çevre Düzeni Planı var ama yok. 2038 planı yerine 2023 eski plan değişikleri üzerinden imar hareketleri gidiyor. Ulaşım ana planı ile makro plan birbiriyle eşleşmiyor. Ulaştırma planlarını ise kimsenin konuştuğu yok diyen CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, bütüncü bir planlamanın olmayışı Başkent Ankara’ya yakışmıyor dedi.

Ülkemizde metropol kentlerimizde artan özel taşıt sayısına karşın toplu taşım sistemleri projeleri ve entegrasyonunda gözüken koordinasyonlukların “ulaştırma projeleri” ile çözülebileceği ancak bu tür projelerin yasal zemininin olmadığını belirten Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, ulaşım şema planı zaten “Çevre düzeni planları” içinde ele alınmasına karşılık, “ulaştırma strateji planlarının” kentlerimiz özelinde yapılması gerekir” dedi.

Yeşil açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Kentlerimizin “Çevre Düzeni Planı”; 1/100.000 ve 1/50.000 ölçekli olarak çizilen plan paftaları, analiz ve analitik etüt çalışmaları ile planlama raporlarının tamamını ile bir bütündür.

Dolayısıyla; Çevre Düzeni Planları; ulaşım öngörü ve kararlarını da kapsayan temel planlardır. Ulaşım ve arazi kullanım kararları, hazırlanacak Kent Çevre Düzeni ve Nazım kent planlarının ayrılmaz ve zorunlu bir uzantısıdır. Dolayısıyla iki ayrı plan yoktur. TEK PLAN vardır.

Ancak; “Ulaştırma Projeleri”; Ulaşım türleri Detaylı çalışmalar ile oluşturulur. 1/25.000 ve 1/5000 ve daha alt ölçekli çizili ve yazılı projelerdir.

Örneğin; tek yön çift yön uygulaması, raylı sistem, dolmuş ve otobüs güzergâhları ve istasyonlarının belirlenmesi, yaya ve bisiklet yolları gibi konuları kapsar.

İlgili İmar kanunun 5. maddesinde de, plan türleri sayılırken eksik ve net olmayan bir sınıflama ve tanımlamaya gidilmiştir.

Madde 5’in sonuna ek olarak;

“ Ulaşım Ana Planı ”: Şehrin üst ölçekli Çevre Düzeni Planı yapılırken, Çevre Düzeni Planı esas olmak üzere; eşgüdümlü ve karşılıklı etkileşim ve uyum içinde hazırlanan ulaşım etüdü ve ekli raporlarıdır.

“Ulaştırma Projeleri” : Kent Nazım planları üzerine çizilen ve kent planları ile eşgüdüm içinde ele alınan ulaşım türleri ve güzergâhlarına yönelik detayda çizilen proje paftaları ve raporların tamamıdır ibaresinin eklenmesi gerekir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
chp nihat yeşil

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı