fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  7,5216
  %-0,14
 • EURO
  9,0219
  %0,47
 • ALTIN
  412,89
  %0,40
 • BIST
  1.542
  %0,26
“Yerli Otomobil Bölgemize Yakışır”

“Yerli Otomobil Bölgemize Yakışır”

Çubuk Kent Konseyi Onur Meclisi Başkanı Mehmet Saat; “Çubuk Kent Konseyi Onur Meclisi olarak yerli ve milli otomobilin üretiminin Çubuk’ta olmasını istiyoruz. MAN otobüs ve kamyon üretimi için bölgemizi tercih ediyorsa bunun bir sebebi var. Uluslararası havaalanı, otonomi ve üniversitenin yanına milli ve yerli otomobil fabrikası çok yakışacak.”

TÜRKİYE’NİN mega projelerinden ‘Yerli otomobil’ de nihayet perde iniyor. Yerli otomobildeki babayiğitler belli olduktan sonra sırada hangi ilde üretileceği kaldı. Elektrikli motor ile üretilecek yerli otomobilde, mevcut şirketlerin elektrikli motor üretimine yatkın olanlarında daha avantajlı olduğu söyleniyor.
2020’den önce yollarda olması beklenen yerli otomobilde binek, stationwagon ve hatcback 3 ayrı segmenti olacak. Yerli otomobil ile ilgili daha önce yapılan açıklamalarda, pazarda yer alabilmesi için kamu gücünün kullanılacağı belirtilmişti. Yerli otomobil nerede üretileceği ise henüz netlik kazanmadı. 11 ilden yerli otomobil üretimi için talep geldi.

MAN BÖLGEMİZİ TERCİH ETTİ
Bölgenin kalkınması ve gelişmesi adına yerli otomobil fabrikasının Çubuk’ta kurulması için her türlü katkıya hazır olduklarını belirten Saat, yapmış olduğu açıklamada, “Onur Meclisi olarak yerli ve milli otomobilin üretimini bizde Çubuk’ta olmasını istiyoruz. Bu fabrika için en uygun yerin Çubuk olduğunu düşünüyoruz. MAN otobüs ve kamyon üretimi için Çubuk’u tercih ediyorsa bunun bir sebebi var. Uluslararası havaalanı, otonomi ve üniversitenin yanına milli ve yerli otomobil fabrikası çok yakışacak” diye belirtti.

ANKARA ÖNEMLİ BİR PAZAR
Kamu kurumlarının yöneticileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla olan üstü bir toplantı düzenleyeceklerine değinen Saat, açıklamasına şöyle devam etti:
“Sayın Cumhurbaşkanımızı Recep Tayyip Erdoğan’ın her şeyiyle benim eserim dediği Ankara’nın 6. Devlet Üniversitesi Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin hemen yanı başına yine Cumhurbaşkanımızın en büyük eserlerinden biri olacak milli ve yerli bir otomobilin fabrikası çok yakışacaktır. Üniversitemizde yetişecek öğrencilerimiz yine üniversitemizin de desteğiyle yerli otomobilimizi geliştirerek, sadece ülkemize değil dünya piyasasına sunulmasını daha da kolaylaştıracaktır. Yerli otomobil fabrikasının Çubuk’ta kurulması için tüm alt yapımız hazır. Hemen yanı başımızda bulunan uluslararası havaalanımız, üniversitemize kadar gelecek metromuz, yanı başımızda bulunan Otonomi fabrika için büyük bir avantaj olacaktır. Yetişmiş insan gücü bakımında da ilçemiz çok avantajlı bir kenttir. Ayrıca hemen yanı başımızdaki 5 milyon nüfusun olduğu Ankara ve çevre iller üretilen otomobiller için büyük bir Pazar olacaktır. Biz Çubuk halkı olarak üniversitesi, yüksek okulları, meslek liseleriyle, ulaşımıyla, alt yapısıyla, geniş ve bakir alanlarıyla yerli otomobil fabrikasına talibiz. İlçemizde bulunan işsizliğe çare için bu yatırım çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Her konuda altyapımız ve fabrika için istenildiği kadar yerimiz hazır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı