fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,2364
  %-0,40
 • EURO
  10,0327
  %0,28
 • ALTIN
  484,93
  %0,49
 • BIST
  1.441
  %0,95
Valilik’ten Düğün Genelgesi

Valilik’ten Düğün Genelgesi

Ankara Valisi Ercan Topaca’nın imzasıyla 28 Ağustos 2018’de yayımlanan genelgede eğlence ve benzeri programlar sırasında silahla ateş edilmesi yasaklanırken, havai fişek kullanımı kaymakamlık iznine tabi tutuldu.

Genelgede, kutlamalar sırasında ateşli silahla havaya ateş edilmesi nedeniyle yaralama ve ölüm olaylarının meydana geldiği, havai fişek gösterisi ve açık alanlarda yapılan müzik yayınları sebebiyle kamu esenliğinin bozulduğu, mahalle sakinlerinin olumsuz etkilendiği belirtildi.

KAMU ESENLİĞİNİN KORUNMASI VURGUSU
Düğün, nişan ve benzeri kutlama programlarında acı olaylarının yaşanmaması ve kamu esenliğinin korunması açısından, genelgede yayımlanan esaslara uyulması gerektiği vurgulanırken, “Kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeni ve esenliğinin sağlanması amacıyla, düğün, nişan, eğlence ve benzeri programlar sırasında, ateşli silahla havaya ve çevreye ateş edilmeyecektir” ifadeleri yer aldı.

İZİN BELGESİNDE İSİM VE AÇIK ADRES
Ayrıca düğün, nişan ve benzeri programlarda havai fişek gösterisi yapılabilmesi için kaymakamlıktan izin alınması gerektiğinin vurgulandığı genelgede, “Kaymakamlıktan verilecek izin belgesinde, havai fişeği kullanacak kişi veya şirket ile düğün sahibinin ismi ve açık adresi belirtilecektir” ifadeleri kullanıldı. Açık alanlarda yapılacak düğün, nişan gibi programlarda yapılacak müzik yayınının 30 Eylül-1 Nisan tarihleri arasında en geç saat 24.00’te, 1 Nisan-30 Eylül tarihleri arasında ise en geç 01.00’de sonlandırılacağı da vurgulandı.

KAYMAKAMLAR SONUÇLARI VALİLİK’E BİLDİRECEK
Valilik genelgesinde belirtilen kararlara aykırı hareket edenler hakkında Kabahatler Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Çevre Kanunu ve Çevresel Gürültünün Önlenmesi Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre işlem yapılacağının da altı çizildi. Öte yandan, alınan kararların uygulanması konusunda ilgili birimlerin denetimi, diğer kurumlar arasında koordinasyonun sağlanması ve uygulama sonuçlarının aylık olarak Valilik Makamına sunulmasının ise ilçe kaymakamları tarafından yapılacağı da ifade edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı