fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,3209
  %0,11
 • EURO
  10,1230
  %0,13
 • ALTIN
  501,24
  %0,47
 • BIST
  1.454
  %0,90
Ufuk 18 yaşında…

Ufuk 18 yaşında…

1994 yılında yayın hayatına başlayan ve 3 sayı çıkan Ufuk Gazetesi 2000 yılının sonlarında yeniden yayın hayatına başladı. Akyurt’un 18 yıllık tarihini kayıt altına alan Ufuk Gazetesi 19. yılında güçlenerek yayın hayatına devam ediyor.

1994 yılında şimdiki Akyurt Belediyesi Kültür Parkı’nda yer alan küçük binada yayın hayatına başlayan Ufuk, o dönem 3 sayılık yayının ardından 6 yıllık bir ara vermek zorunda kaldı. 90’lı yıllarda baskı teknolojisinin maliyeti, dizgi, mizanpaj yöntemlerindeki zorluk yayın hayatının kısa sürmesine neden oldu. Nüfusun yaklaşık 3 bin olduğu Akyurt’ta ulusal basın ebadında ve renkli olarak yayınlanan Ufuk, o dönem yerelde gazetecilik adına bir ilki başarmıştı. O dönem yayın ekibi Akyurt ve Çubuk İlçelerinde gidilmedik köy ve mahalle bırakmadı.

18 yılı geride bırakırken gazetemiz; “Bir gazeteyi ayakta tutan şey halkın ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap verebilmesidir. Ancak dinamik, güçlü, kararlı bir yapıya sahip olan bir “gazete” beklentileri karşılayabilir” ilkesiyle yayın hayatına devam etti. Geride bırakmış olduğumuz 18 yılın sağlamış olduğu birikim ve yetenek, 19. yılımızda hareket alanımızın genişlemesine neden olacaktır.

“GEÇMİŞ DAHA YAKIN” KISA UFUK TARİHİ
Ufuk Kök’ün imtiyaz sahipliğinde, yılların gazetecisi ve usta yazar Yılmaz Çamdalı’nın Yazı İşleri Müdürü olarak görev aldığı 1994 yılında yayımlanmış olan Ufuk Gazetesi’nde dikkatimizi çeken konular arasında “Faciaya Davetiye” “Aldırış eden yok” başlıklarıyla yayımlanan, pazar yeri, yapımı çelişkili bir şekilde devam eden PTT binası hakkında “PTT Yine Ortada Kaldı”, “Akyurt Esnafı Tekel İstiyor.” “Tezek Devri” “Güzelhisarlılar sivrisinek cenneti”, “Taşpınar Köyü’nün elektrikleri on üç yıldır arızalı.” “Balıkhisar-Esenboğa Yolu Köstebek Yuvası” “Camisiz kuyumcu köyü köprü istiyor.” “Kozayağı köyüne su yetmiyor” “Deliörenliler Dertli” “Elecik bir tarih hazinesi” yer alıyor. Başlıklardan da anlaşıldığı üzere Ufuk Gazetesi tam da yayına başlama amacını karşılıyor ve toplumun beklentilerini dile getiriyor.

Sürekli bahsettiğimiz gazetecilik aslında bu değil midir? Magazin gazeteciliği yapan tüm yayınlar toplumun sıkıntılarını görmezden gelmekte midir? Bugün hiçbir yerleşim yerinde çözülmesi gereken sorunlar veya beklentiler yer almamakta mıdır? Ufuk, yaygınlığı oranında bu eksikliğin giderilmesi için vardır.

2000 yılında yeniden
Ufuk, 1994 yılında günün koşulları nedeniyle sadece 3 sayı çıkabildi ve uzunca bir süre yayınına ara verdi. 2000 yılında yılların gazetecisi Hasan Fikret Türkel’in Yazı İşleri Müdürlüğü ile birlikte tekrar yayına başladı. 2004 Aralık Ayı’nda ise Yazı İşleri Müdürü olarak, bu işe yeni başlayan Onur Kök 19 yaşında görev aldı.

Biçim ve tarz olarak farklı olsa da…
3 farklı Yazı İşleri Müdürü de biçim ve tarz olarak farklı bir şekilde gazeteyi yayına hazırlasa da başta Ufuk Kök’ün koruduğu ilkelere bağlı kaldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
akyurt ufuk gazetesi

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı