1. Haberler
  2. Gündem
  3. TÜVTÜRK’ten Kart Komisyonu İddialarına Yanıt

TÜVTÜRK’ten Kart Komisyonu İddialarına Yanıt

featured
service

TÜVTÜRK, son dönemde basında yer alan “TÜVTÜRK’ün kredi kartı komisyonu aldığına” dair haberlere ilişkin kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yaptı.

TÜVTÜRK’ün açıklamasında, araç muayene ücretlerinin 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesine göre 2004 yılında belirlendiği ve her yıl Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Yeniden Değerleme Oranı’na göre artırıldığı belirtildi. 2007 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜVTÜRK arasında imzalanan imtiyaz sözleşmesi uyarınca, TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene hizmetlerine ilişkin ücretin nakit olarak tahsil edildiği ve elde edilen gelirlerin %50’sinin doğrudan hazineye, ödenen diğer vergi ve harçlarla birlikte toplam cironun %69’unun ilgili kamu idarelerine aktarıldığı açıklandı.

Açıklamada, vatandaşlardan gelen yoğun talepler doğrultusunda, 2021 yılı itibarıyla araç muayene istasyonlarında nakit ödemeye alternatif olarak kredi kartıyla ödeme imkanı sunulduğu ifade edildi. Kredi kartı veya banka kartı ile yapılan ödemelerin, 6493 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca, müşterilere tek seferlik ödeme hizmeti sunan bir hizmet sağlayıcı firma üzerinden gerçekleştirildiği ve bu hizmet karşılığında hizmet sağlayıcı firma tarafından müşterilerden bir “hizmet bedeli” tahsil edildiği belirtildi.

TÜVTÜRK, “TÜVTÜRK olarak tarafımızca araç muayene ücret bedellerinin ödenmesinde alternatif ödeme aracı olarak sunulan banka kartı ve kredi kartı ile yapılan ödemelerde, muayene ücreti haricinde herhangi bir ek ücret alınmamaktadır. Basında yer alan ‘TÜVTÜRK’ün kredi kartı ile yapılan ödemelerde komisyon aldığına’ dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır, kamuoyunun bilgilerine sunulur.” ifadelerine yer verdi.

TÜVTÜRK’ten Kart Komisyonu İddialarına Yanıt

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.