1. Haberler
  2. GÜNCEL
  3. Türkiye’de Cumhuriyet Bayramı İlk Ne Zaman Kutlanmıştır?

Türkiye’de Cumhuriyet Bayramı İlk Ne Zaman Kutlanmıştır?

featured
service

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve demokrasiye geçişi simgeleyen Cumhuriyet Bayramı, her yıl 29 Ekim’de büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Peki, bu anlamlı bayram ilk kez ne zaman kutlanmıştır?

Cumhuriyetin İlanı:

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Cumhuriyet yönetimi ilan edildi. Bu tarihi karar, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılışının ardından yeni bir milletin ve ulus devletin doğuşunu müjdeledi.

İlk Kutlamalar:

Cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim 1923 gecesi, Ankara’da 101 pare top atışı ile kutlandı. Bu coşkulu kutlama, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun halka duyurulması anlamına geliyordu.

Resmi Bayram Olarak Kabulü:

Cumhuriyetin ilanından sonra, 29 Ekim’in resmi bir bayram olarak kabul edilmesi için bazı çalışmalar yürütüldü. 1924 yılında TBMM, 29 Ekim’in her yıl özel bir törenle kutlanacağına dair bir karar aldı.

29 Ekim 1925:

Ve nihayet, 29 Ekim 1925 tarihinde “Cumhuriyetin İlanına Müsadif 29 Teşrinievvel Gününün Milli Bayram Addetmesi Hakkında Kanun” kabul edildi. Bu kanunla birlikte 29 Ekim, resmi olarak Milli Bayram statüsüne kavuştu ve o tarihten itibaren her yıl ülke içinde ve dış temsilciliklerde büyük bir coşkuyla kutlanmaya başladı.

Türkiye’de Cumhuriyet Bayramı İlk Ne Zaman Kutlanmıştır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.