1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Türk Telekom’dan kas hastaları için yapay zeka destekli yenilikçi çözüm

Türk Telekom’dan kas hastaları için yapay zeka destekli yenilikçi çözüm

featured
service

Türk Telekom, “Türkiye’ye Değer” anlayışıyla teknolojiyi iyilik ve faydaya dönüştürerek, herkes için erişilebilir bir yaşam hedefiyle hayata geçirdiği projelerini sürdürmeye devam ediyor.

ALS ve felç gibi kas hastalıkları sebebiyle ellerini kullanamayan bireylerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla başlattığı projenin Ar-Ge çalışmaları tamamlandı ve ürünleştirme çalışmalarına başlandı. Bu yenilikçi çözüm, hastaların göz hareketleriyle bilgisayarlarını kullanabilmelerine olanak tanıyor.

Gözlük veya Harici Kamera Gerektirmiyor

Türk Telekom Destek Hizmetleri ve Satınalma Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Beytur, “Türk Telekom olarak, her alanda insanı odağına alan ve değerli hissettiren inovatif işlere yönelerek geniş kitlelere fayda sağlayacak projeler geliştirmeye odaklanıyoruz. Gözlük gibi harici bir ekipmana ihtiyaç olmadan, doğrudan bilgisayarın kamerasıyla göz hareket takibinin yapılabilmesine imkân sağlayan bu çözüm, hastaların bilgisayarlarını daha kolay ve rahat bir şekilde kullanmalarına olanak tanıyor,” diye konuştu.

Yapay zekâ tabanlı görüntü işleme modeli kullanılarak geliştirilen uygulama, kullanıcıların göz hareketleriyle bilgisayardaki çeşitli işlevleri kontrol etmelerini sağlıyor. Yerli ve milli imkanlarla geliştirilerek ürünleştirme çalışmalarına başlanan bu yenilikçi çözüm, ellerini hareket ettiremeyen hastaların bilgisayar kullanımına ve bilgiye erişimine olanak tanıyor.

“Akıllı Uygulamalar ile Teknolojinin Hayatımızdaki Faydasını Artırıyoruz”

Dr. Mehmet Beytur, “Türk Telekom olarak, her alanda insanı odağına alan ve değerli hissettiren inovatif işlere yönelerek geniş kitlelere fayda sağlayacak projeler geliştirmeye odaklanıyoruz. Üniversite ve sanayii iş birlikleriyle yaptığımız Ar-Ge çalışmalarımızın yenilikçi ürün ve servislere dönüşmesini önemsiyoruz. Yeni geliştirdiğimiz göz hareketi ile bilgisayar kontrolü, ALS ve felç gibi kas hastaları için önemli bir yaklaşım olacak. Bu çalışmanın, hastaların yaşam kalitesini artıracağına inanıyoruz,” dedi.

Türk Telekom, teknolojinin sunduğu olanaklarla hayatın her alanında akıllı uygulamalar ve yenilikçi çözümler hayata geçiriyor. ALS ve felç gibi kas hastalıkları sebebiyle ellerini kullanamayan bireylerin hayatını kolaylaştırmak için geliştirilen bu uygulama, kullanıcıların bilgisayar ve bağlı cihazları göz hareketleriyle kontrol edebilmesini sağlıyor.

Türk Telekom’dan kas hastaları için yapay zeka destekli yenilikçi çözüm