DOLAR 9,4439-1.49%
EURO 10,9806-1.45%
ALTIN 546,79-1,81
BITCOIN 595022-2,46%
Ankara
11°

AÇIK

15:47

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Subaşı; ‘Belediye’yeden al MUÇEV’e ver!’

Subaşı; ‘Belediye’yeden al MUÇEV’e ver!’

ABONE OL
Ağustos 15, 2020 12:49
Subaşı; ‘Belediye’yeden al MUÇEV’e ver!’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilansız, ihalesiz bir SİT alanı kiralama işini daha ortaya çıkardı.

Subaşı; 3. derece Doğal Sit Alanı statüsüyle korunmakta olan ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce kadınlar plajı olarak işletilen Alanya Aysultan Kadınlar Plajının bilgi dahi verilmeden belediyenin tasarrufundan alınarak MUÇEV’e kiralandığını açıkladı. Subaşı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a MUÇEV denen şirket aracılığı ile sahil yağmasının ne zaman sona ereceğini sordu.

Yazılı bir açıklama yapan İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, önceki gündeme getirdiği merkezi Muğla olan MUÇEV Şirketine habersiz, ilansız, ihalesiz kiralanan sahillere bir yenisinin daha eklendiğini açıkladı. Subaşı; Tabiat Varlıklarını koruma Genel Müdürlüğü tarafından ‘ivedi’ ibaresiyle Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gönderilen yazı ile Alanya İlçesi, Uğrak Mahallesi kıyı kesiminde Alanya-Gazipaşa kıyı bandı 3. Derece Doğal Sit Alanında bulunan 9.281,46 m2 yüzölçümlü Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki alanın (2 adet hizmet noktası) günübirlik kıyının Bakanlık oluru ile MUÇEV şirketine 07.07.2020 tarihinde imzalanan kira sözleşmesiyle 10 yıl süreyle kiralandığı ve yer teslimi yapılması için Antalya’ya Valiliğine resmi yazı gönderildiğini dile getirdi.

3. derece Doğal Sit Alanı konumunda Aydap mevkiindeki günübirlik sahil alanının Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Aysultan Kadınlar Plajı olarak halkın kullanımına ve hizmetine daha önce açıldığını hatırlatan Subaşı; şunları söyledi:

Belediye’ye cevap bile yok

“3 yıl boyunca Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce kadınlar plajı olarak işletilen günübirlik kullanımlı tesisin kiralama süresi 2019 yılı içerisinde dolmuş, aynı yıl içerisinde ve aynı amaçla kullanılmak üzere Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yeniden kiralama talebinde bulunulmuştur.

Ancak, 3. derece Doğal Sit Alanı statüsüyle korunmakta olan Aydap mevkiindeki günübirlik tesis kullanımlı alanın yeniden Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne kiralanması talebi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca uygun bulunmamıştır. Bu alan Bakanlık Olur’u ile MUÇEV Tur. Tic. Ltd. Şti.’ne 07.07.2020 tarihinde imzalanan sözleşme ile 10 yıllığına kiralanmış ve ilgili şirkete yer teslimi yapılmıştır.

Kısa süre önce Antalya İli, Demre İlçesi, Üçağız mahallesi Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesinde bulunan Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altındaki (DHTA) 12.983,02 m2 yüzölçümlü yüzer iskele, dolgu alanı ve denizsel alan MUÇEV’e 10 yıl süreyle kiralanmıştı.

Aynı zamanda basında Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Erikli, Yayla, Danişment ve Mecidiye köylerindeki kumsal ve kıyılarda bulunan 11 adet alanın Muğla Turizm Çevre Vakfı – Turizm ve Ticaret Limited Şirketi (MUÇEV) tarafından 1.8 milyon + KDV bedelle ve 10 yıllığına kiralanması yer almıştı.

Yine Saros Körfezinde ve Muğla sahillerinde halkın kullanıma açık olan sahiller ve iskele alanları MUÇEV’e kiralandığı haberleri basında yer almış ve büyük tepki çekmişti’’

Anayasamızın Kıyılardan yararlanma kenar başlıklı 43. maddesi uyarınca; “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir” şeklinde şekil bulan maddesini de hatırlatan Hasan Subaşı, açıklamasını şöyle sürdürdü: Bakanlığınız, uygulama ve işlemleriyle Anayasanın amir hükmü uyarınca öncelikle kamu yararı gözetmek ve korumak zorundadır.

Böylesi kıyı, iskele ve denizsel alanların öncelikle kamu yararı gözetilerek halkın kullanım ve hizmetine bırakılması gerekirken şirketlere kar sağlama amacıyla kiralanması hukuken ve vicdanen kabul edilemez.
Şu sorular cevap bekliyor;

Antalya Milletvekili Hasan Subaşı bu bilgiler ışığında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplandırması istemi ile TBMM Başkanlığı’na aşağıdaki soruları içeren bir önerge verdi:
1- 3. derece Doğal Sit Alanı statüsüyle korunmakta olan ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce kadınlar plajı olarak işletilen Aydap Aysultan Kadınlar Plajı neden bilgi dahi verilmeden belediyenin tasarrufundan alınmıştır?
2- Bugüne kadar hangi kıyı ve sahiller, iskele ve denizsel alanlar MUÇEV’e kiralanmıştır? Aydap Aysultan Kadınlar Plajı iskelesi ne kadar bedelle kiralanmıştır?
3- Kiralama işlemleri hangi kanun ve yönetmelik kapsamında ihale, ilan ve duyuru yapılmadan gerçekleştirilmektedir?
4- Vatandaşların anayasal hakkı olarak kıyılardan ve denizlerden faydalanması hak ve hukukuna aykırı bu kiralamaların iptal edilmesi konusunda Bakanlığınızın çalışması olacak mıdır?
5- Bahse konu kiralamaların iptal edilmesi amacıyla Bakanlığınıza açılan veya derdest olan davalar var mıdır?
6- Edirne, Muğla ve son günlerde Antalya sahillerinde en değerli sahil alanlarının belediyelerden alınarak bakanlıkça tercih edilen MUÇEV’in yönetim kurulu ve şirket ortakları kimlerden oluşmaktadır?

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.