1. Haberler
  2. Siyaset
  3. Solcu Liseliler-TKP: Tüm sorumlular hesap vermelidir 

Solcu Liseliler-TKP: Tüm sorumlular hesap vermelidir 

featured
service

Türkiye Komünist Partisi’nin (TKP) gençlik örgütü “Solcu Liseler” sıra arkadaşlarının ders sırasında yaşamına son vermesinin ardından bir açıklama yayınladı. Okullarda öğrencilere sunulması gereken rehberlik hizmetlerinin yerini gerici politikalarla ikame etmeye uğraşan eğitim sistemine tepki gösteren liselilerin “Okullarımızı cehenneme çeviren eğitim anlayışına son vereceğiz!” dediği açıklamanın tamamı şöyle:

“Türkiye’nin başkentinde, yoksulluğun ve dinci yobazlığın zapturaptı altındaki bir ilçede, bir kız çocuğu ders esnasında kendi yaşamına son veriyor ve bütün devlet kurumları bu durumu sessizlikle karşılıyor. Olayın medyaya yansımasının ardındansa Ankara Valiliği iddiaları yalanlamakla yetiniyor. 

En başta okul idaresi olmak üzere bütün sorumlular hesap vermelidir. Ancak bu yetmez. 

Yetmez çünkü suçun yalnızca ihmallerden değil, okullarımızı öğrenciler için cehenneme çeviren eğitim anlayışından kaynaklandığını biliyoruz.

Hiçbir lisede öğrenciler için gerçek bir rehberlik hizmeti sunulmuyor. Binlerce öğrencinin okuduğu okullarda göstermelik sayılarda rehberlik öğretmeni görev alıyor.  Böyle bir anlayışla öğrencilerin sağlıklı bir gelişim sürecinden geçmesi mümkün olmuyor. Yoksulluğun ve gelecek kaygısının içine itilen milyonlarca liseli, bu sorunlar karşısında çaresizliğe teslim ediliyor.

Tüm bunlar olurken tarikat destekçileri öğretmen olarak atanıyor, akran zorbalığı yayılıyor, bazen öğretmenlerimizin şiddete uğradığı manzaralar ortaya çıkıyor. Dahası, zorunlu din derslerinin saati artarken ÇEDES’le imamlar okullarımıza kadar giriyor. Diğer yandan yetersiz bütçe nedeniyle devlet okulları hem maddi hem de sosyal açıdan daha da kısıtlı hale geliyor.

Özetle, Yusuf Tekin’in eğitim politikalarıyla niteliksiz ve tarikat dostu eğitime ve Mehmet Şimşek’in kemer sıkma politikalarıyla yoksullaşarak gelecek kaygısına mahkum ediliyoruz. Bu eğitim anlayışı okullarımızı baştan aşağı çürütüyor.

Lise Turkey isimli bir sosyal medya hesabının birçok arkadaşımızın görüntülerini serbestçe paylaşarak istismar etmesi bu çürümenin sonucudur. Bu ve benzeri bütün istismarcı hesaplar derhal kapatılmalıdır. İhmallerden sorumlu okul idaresi ve MEB bürokratları hesap vermelidir!

Tüm arkadaşlarımızı birlikte mücadeleye çağırıyor ve söz veriyoruz: Okullarımızı cehenneme çeviren eğitim anlayışına son vereceğiz!”

Solcu Liseliler-TKP: Tüm sorumlular hesap vermelidir 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.