Sakarya dünya yıldızlarına ev sahipliği yapacak

featured
service

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, dünya yıldızlarını ve bisiklet tutkunlarını Sakarya’nın kalbinde buluşturan bisiklet festivaline ev sahipliği yapmaya devam ediyor. T.C. Cumhurbaşkanlığı Himayelerinde T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ve Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun destekleriyle 2018 yılından bu yana düzenlenen Sakarya Bike Fest, “Gelecek için Pedal Çevir” mottosu ile 15-26 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek.  

2024 Sakarya Bike Fest kapsamında; dağ bisikletinde dünyanın en önemli yarışı MTB Dağ Bisikleti Eliminatör Dünya Kupası, 2024 MTB Cup, Sakarya MTB Night Cup ve Tour of Sakarya yol bisikleti yarışları ile Sakarya, büyük bir heyecana tanıklık edecek festivalin basın lansmanı 15 Mayıs’ta Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde gerçekleştirildi.

Basın lansmanına Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Sakarya Büyüksehir Belediyesi Genel Sekreteri Fikret Bayhan ve Sakarya Bike Fest Organizasyon Direktörü Aziz Sırnaç katılım gösterdi. 

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, “Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterim, Daire Başkanımız, Bisiklet Federasyonu’ndan çok değerli kardeşlerimiz, yarış direktörümüz siz değerli basın mensupları hepinize böyle güzel bir günde birlikte olduğunuz için saygılarımı sunuyorum. Bugün burada güzel bir gün güzel bir heyecan ve bu işin başladığı yıllarda hep birlikte kıvılcım yaktık. Dağ bisikleti komisyon başkanı olduğum dönemde ülkemizde Dağ Bisikleti Şampiyonası yapmak istiyorduk, o zamanki duygularla Sakarya’ya yöneldik. Çünkü Sakarya bir bisiklet şehri. Hem dünyada hem Türkiye’de ses getiren Bike Fest böyle başladı… Bisiklet şehri olmanın başlıca kuralı o şehirde dünya şampiyonası düzenlenmesiydi. Ülkemin faydasına yapılan her şey benim için kıvanç kaynağıdır. Bisiklet ailesi için de bisiklet kültürünün gelişmesinde bisiklet dostu şehir unvanı çok önemli. Ben inanıyorum ki Sakarya da çok daha büyük organizasyonlara ev sahipliği yapacak. Bu şehri olimpiyat şehri olarak görüyorum. Tüm spor branşlarında Sakarya’dan büyük başarılar geliyor. Biz bisiklet ailesi olarak Sakarya’nın sonuna kadar arkasındayız. Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nin açılışıyla beraber dünyanın en önemli sporcuları buraya geliyor. Hem Sakarya’nın tanıtımına hem de spor turizmin gelişmesini sağlıyor. Bisikletin tabana yayılması için çok çalıştık. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu yansımaları son 3 yılda farklı bir boyuta ulaştı. Buradan tüm spor basınına da teşekkür etmek istiyorum. Tıpkı Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu gibi Sakarya Bike Fest de Cumhurbaşkanlığı himayelerinde. Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Gençlik ve Spor Bakanımız Osman Aşkın Bak’a ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Alemdar’a bu devamlılığı sürdürdüğü için teşekkür etmek istiyorum.”

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fikret Bayhan, “Kıymetli misafirler, hepiniz hoş geldiniz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde düzenlenen Sakarya Bike Fest’e Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Alemdar’ın selamlarını paylaşıyorum. Sakarya’nın spordaki başarılarını görmekten mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Saygılarımı sunuyorum.”

2024 Sakarya Bike Fest Açılış Seremonisi 15 Mayıs’ta

Sakarya’da, Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle bir bisiklet merkezine dönüştürülen Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde her yıl olduğu gibi büyük bir coşku ile düzenlenecek olan festival, 15 Mayıs’ta Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde yapılacak açılış seremonisiyle başlayacak. 

Sakarya’dan Karasu’ya 4 gün, 4 Etapta 513,4 km parkurda Tour Of Sakarya heyecanı

16 Mayıs’ta Prolog Yarışı ile Sakarya Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden start alacak olan “Tour Of Sakarya” yol bisikleti yarışı büyük heyecana sahne olacak. Vatandaşların merakla beklediği ve 4 gün, 4 Etapta 513,4 km olarak gerçekleştirilecek yarış, Sakarya’dan Karasu’ya doğal güzelliklerin içinden geçen görsel bir şölene dönüşecek. 

UCI 2.2 kategorisinde düzenlenecek yarışın parkuru şu şekilde olacak:

1. Etap 16 Mayıs Prolog Etabı / Sakarya-Sakarya 

2. Etap 17 Mayıs Sakarya-Akmeşe Camili–Bisiklet Vadisi

3. Etap 18 Mayıs Sakarya-Kaynarca

4. Etap 19 Mayıs Sakarya-Kaynarca-Karasu 

Sakarya dünya yıldızlarına ev sahipliği yapacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.