1. Haberler
  2. Sağlık
  3. Sağlıklı bir yaşam için sofranızdan sütü eksik etmeyin

Sağlıklı bir yaşam için sofranızdan sütü eksik etmeyin

featured
service

Süt, besleyiciliği ve bedenin yapısal ihtiyaçlarına yönelik katkısıyla doğumdan başlayarak ileri yaşlara kadar hayatın her aşamasında tüketilmesi gereken bir besin maddesi. Türkiye’nin önde gelen süt ürünleri kuruluşlarından Teksüt, 1 Haziran Dünya Süt Günü nedeniyle bu gıdanın toplumsal gelişmeye olan katkısına, mutfak kültüründeki yerine dikkat çekti. 

En besleyici gıdaların başında geliyor 

Süt ve süt ürünleri; içerdikleri karbonhidrat, protein ve yağ ile bu gıdaları alanların enerjilerini  artırıyor. İçerdiği kalsiyum sayesinde, günde 2 bardak süt tüketmek, osteoporozu (kemik erimesi) engellemeye yardımcı oluyor. 

Teksüt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arda Aksaray, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı bir toplum olmanın yolunun, düzenli ve dengeli olarak süt ve süt ürünü tüketmekten geçtiğini söyleyerek sütün başta protein ve kalsiyum olmak üzere içerdiği diğer mineral ve vitaminlerle en besleyici gıdaların başında geldiğini dile getirdi. Teksüt olarak 68 yıldır sütün yolculuğuna yön verdiklerini belirterek, bu nadide besin maddesinin insan gelişimine olan katkısına da vurgu yaptı. 

Sağlıklı bir yaşam için sofranızdan sütü eksik etmeyin 1

Yüzyıllara dayanan bir kültür

Sütün yoğurda, ayrana, peynire, kaymağa ve tereyağına dönüşen büyük bir yolculuğa sahip olduğunun altını çizen Aksaray, günün her öğününde sofralarımızda süt ve süt ürünleri bulunduran bir coğrafyada yaşadığımızı paylaştı. Bunun mutfaklarımızda ve sofralarımızda gelişen,  yüzyıllara uzanan önemli bir kültür olduğunu söyledi. 

Sütü yeni nesillere de sevdirmeliyiz

Sütü sevdirmeyi ve sütün faydalarını çocuklarla buluşturmayı da başaran Teksüt’ün sade ve meyve aromalı süt çeşitleri, kalsiyum ve protein içerikleriyle öne çıkıyor. 200 ml’lik bir paket meyveli süt; 5,6 gr protein barındırıyor ve içerdiği kalsiyum ile de bir çocuğun günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 25’ini karşılıyor. 

Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişiminde ihtiyacı olan protein, kalsiyum, fosfor gibi besin ögeleri ile B2, B6, B1ve A vitaminleri süt tüketimi ile karşılanıyor. Uzmanlar, çocukluktan itibaren düzenli süt tüketimi ile sağlıklı bir bedene sahip olunabileceğini vurgularken, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan Türkiye Beslenme Rehberi’nde de çocukların ve ergenlik dönemindeki gençlerin gelişimi için her gün düzenli olarak 2 ile 4 bardak süt içmesi öneriliyor. 

Sağlıklı bir yaşam için sofranızdan sütü eksik etmeyin