fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,2948
  %-0,23
 • EURO
  10,0119
  %0,16
 • ALTIN
  484,89
  %1,53
 • BIST
  1.428
  %0,54
Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları Hatırlandı

Milli Mücadelenin Kadın Kahramanları Hatırlandı

Milli mücadele kadınları ile günümüz kadın cinayetlerinin anlatıldığı “Anadolu” isimli tiyatro oyununu izlemeye gelen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “Yiğit analara, yiğit kahramanlara selam olsun, hepsini saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz. Yiğitlere sahip olmayan milletler yok olurlar. Cefakar ve fedakar analar savaştan sonra da ülkemizin inşasında rol aldılar. Milli mücadelenin kadın kahramanlarını unutmuyoruz” dedi.

Necip Fazıl Kısakürek Tiyatro Salonunu hınca hınç dolduran tiyatro severlerle bir araya gelen Başkan Altınok, milli mücadele dönemine değinerek, “Kurtuluş Savaşında 7 düvele karşı destan yazdık. Manda ve himaye istemeyen, boyunduruk ve esaret kabul etmeyen gencecik bir subay, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ‘Ya istiklal ya ölüm’ diyerek milli mücadeleyi başlattı ve mücadele tüm Anadolu’ya dalga dalga yayıldı. Küllerinden doğan bir devlettir Türkiye Cumhuriyeti” diye konuştu.

“İLK GENELKURMAY KARARGAHI KEÇİÖREN

Genç, yaşlı, kadın, erkek herkesin cepheye koştuğunu vurgulayan Altınok kadın kahramanlara ayrı bir parantez açarak, “Şerife Bacı, Kara Fatma, Gördesli Makbule, Halime Çavuş, Halide Edip Adıvar milli mücadelenin kadın kahramanları arasındadır. Halide Edip Adıvar, bakımını üstlendiğimiz Çoban Mektebi’nde kalmıştır. Atatürk Kurtuluş Savaşı’nı Karargahtepe’den yönetmiştir, ilk genelkurmay karargâhımız olması nedeniyle ismi oradan gelir. Seymenler Atatürk’ü Dikmen’de karşılıyor ‘Paşam seni görmeye, vatan uğrunda ölmeye geldik’ diyor. Samanpazarı eşrafı da milli mücadeleye destek olmak için aralarında para topluyor. Bugün devletimiz, ülkemiz varsa bunu önce Rabbime sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehit ve gazilerimize borçluyuz” diye konuştu.

“YİĞİT ANALARA SELAM OLSUN”

Tiyatro oyunun ismini de atıf yapan Altınok sözlerini şöyle sürdürdü: “Burası Anadolu, yani analarla dolu. Yiğit analara, yiğit kahramanlara selam olsun, hepsini saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz. Yiğitlere sahip olmayan milletler yok olurlar. Cefakar ve fedakar analar savaştan sonra da ülkemizin inşasında rol aldılar. Milli mücadelenin kadın kahramanlarını unutmuyoruz, tüm yiğitlere selam olsun. Devletimizi kuranlara şükran duymalıyız. Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’ndan aldığı ödülü şehit çocuklarına veriyor. Büyük şairin dediği gibi ‘Allah bu ülkeye bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.’

“TERÖRLE MÜCADELEDE ALTIN ÇAĞIMIZI YAŞIYORUZ”

Türkiye’nin zor bir coğrafyada olduğunu ve zor bir dönemden geçtiğini de vurgulayan Altınok, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığına da vurgu yaparak, “Terörle mücadelede Türkiye altın çağını yaşıyor. Artık kendi silahlarımızı, İHA ve SİHA’mızı yapıyoruz. Bu sancılar bittikten sonra çok daha güçlü bir Ülkemiz olacak, yaşasın devletimiz, yaşasın ülkemiz” ifadelerini kullandı.

KADIN KAHRAMANLARI İZLERKEN DUYGU DOLU ANLAR

Altınok’un sık sık alkışlarla kesilen konuşmasının ardından Nazlı Çığa’nın yazdığı ve Hakan Örge’nin yönettiği ‘Anadolu’ isimli tiyatro oyununu izleyen tiyatro severler zaman zaman duygu dolu anlar yaşadılar ve oyun ayakta alkışlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
keçiören

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı