1. Haberler
  2. Yerel
  3. Mersin’de Deniz Kaplumbağalarının Uydu İle İzlenmesi Projesi Başladı

Mersin’de Deniz Kaplumbağalarının Uydu İle İzlenmesi Projesi Başladı

featured
service

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın desteğiyle, Kızkalesi Rotary Kulübü tarafından hazırlanan ve Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülecek olan ‘Deniz Kaplumbağalarının Uydu İle İzlenmesi Projesi’ hayata geçirildi. Proje kapsamında üzerine uydu takip cihazı takılan ‘Kızkalesi’ ve ‘Mersin Üniversitesi’ isimli iki deniz kaplumbağası denize bırakıldı.

Deniz Kaplumbağalarının Alışkanlıkları İzlenecek

Küresel ısınma, iklim değişikliği, sanayileşme ve kentleşmenin yanı sıra bilinçsiz tüketim ve çevre kirliliği nedeniyle yaşam alanları daralan deniz kaplumbağalarının değişen alışkanlıkları bu projeyle izlenecek. Özellikle Mersin’den uzaklaşmama sebeplerine dair ipuçları, bu proje ile ortaya çıkarılacak. Yaklaşık 3 yıl sürecek olan projeden 1 ila 2 yıl arası sinyal alınması planlanıyor. Vatandaşlar, deniz kaplumbağalarının nerede olduğunu Mersin Üniversitesi’nin, Kızkalesi Rotary Kulübü’nün ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin web sayfasından takip edebilecek.

Halisdemir: “Deniz Canlılarının Korunması İçin Ciddi Çalışmalar Yapıyoruz”

Millet Bahçesi sahilinde yapılan bırakma işlemi öncesinde yapılan açılış konuşmalarında, Mersin Kızkalesi Rotary Kulübü Dönem Başkanı Timur Dikici, çevreye ve okyanuslara verilen zararların arttığı dönemde bu projenin önemini vurguladı ve tüm paydaşlara teşekkür etti.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Dr. Bülent Halisdemir, deniz canlılarını korumak adına önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Mersin Büyükşehir Belediyesi, tüm canlıları özellikle deniz canlılarının korunması için ciddi destekler veriyor ve çalışmalar yapıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de deniz denetim yetkisi alan iki büyükşehirden bir tanesi” dedi. Halisdemir, deniz araçlarının illegal kirliliklerini denetlediklerini ve gerekli idari yaptırımları uyguladıklarını belirtti.

Projeye Tam Destek

Projenin yürütücüsü Mersin Üniversitesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, projenin hem Türkiye’de hem de dünyada önemli veriler sağlayacağını belirterek, “Deniz kaplumbağaları için Mersin önemli bir bölge. Uydu cihazıyla aldığımız veriler de bunu destekleyecek. Bu canlıların yaşam döngülerini ve iklim değişikliğinin üzerlerindeki etkisini anlamamız gerekiyor” dedi.

Rotary Kulübü’nden Küresel Destek

Uluslararası Rotary 2430. Bölge 2022-2023 Dönemi Çevre Ana Komite Başkanı Zehra Korkmaz, proje hakkında detaylı bilgi vererek, 8 uydu takip cihazı ile deniz kaplumbağalarının yaşamını inceleyeceklerini belirtti. Korkmaz, bu üreme sezonunda geriye kalan 6 cihazın da kaplumbağalara monte edileceğini söyledi.

Mersin’de Deniz Kaplumbağalarının Uydu İle İzlenmesi Projesi Başladı