1. Haberler
  2. Yerel
  3. Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden Tarsus’ta Bir İlk: Tarsus Dağ Koşusu!

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden Tarsus’ta Bir İlk: Tarsus Dağ Koşusu!

featured
service

Mersin Büyükşehir Belediyesi, spor şehri olma hedefinde yeni bir adım atarak Tarsus Dağ Koşusu‘nu düzenliyor. “Patikayı Keşfet, Zirveye Yerleş” sloganıyla 26 Haziran Çarşamba günü saat 07.30’da Tarsus’un İncirlikuyu mevkiinde gerçekleşecek organizasyona her yaştan sporsever katılabilir.

Farklı Kategorilerde Heyecanlı Bir Yarış

Barajın kenarındaki eşsiz doğa manzaraları eşliğinde gerçekleşecek koşu, kadın-erkek ve gençler-yetişkinler olmak üzere 2 kategoride yapılacak. 6 kilometrelik bir etapta koşacak gençler, 12 kilometrelik bir etapta ise yetişkinler mücadele edecek.

Taşkın: 300 metrelik rakıma çıktığımız bir organizasyon

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanı Emrullah Taşkın, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de en fazla sportif organizasyon yapan belediyelerden biri olduğunu ve Tarsus Dağ Koşusu’nun da bu organizasyonlara eklenen yeni bir halka olduğunu söyledi. Taşkın, “Tamamen kendi imkanlarımızla yaptığımız uluslararası organizasyonlarımız var. Tour Of Mersin, Mersin Maratonu, Tarsus Maratonu, Kilikya Ultra Maratonu gibi organizasyonlarımıza bir yenisini daha ekledik; Tarsus Dağ Koşusu. Tamamı patika yollarda sıfırdan başladığınızda 300 metrelik bir rakıma çıktığınız bir organizasyon. Böyle bir organizasyon için en uygun nokta olarak da Tarsus’ta İncirlikuyu mevkiini bulduk” dedi.

Taşkın, ilk defa böyle bir organizasyon gerçekleştirdiklerini ve gelecek yıl uluslararası düzeye taşımayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Mersin’de Sporun Her Türlüsü Var!

Taşkın, Mersin’in her türlü sportif faaliyet için uygun olduğunu ve doğası ve ikliminin sporun değişik çeşitlerini yapmaya müsait olduğunu vurguladı. Taşkın, “Kızkalesi’nde plaj voleybolumuz var. Bunun haricinde yamaç paraşütü, bisiklet festivalleri gibi etkinliklerimiz çok fazla. Spor kurslarımız da devam ediyor. Yüzme kursumuz başladı. Yüzme bilmeyen her vatandaşımıza 10’ar günlük periyotlar halinde kurslar veriyoruz” diye konuştu.

Aynı zamanda Babil Su Sporları Merkezi’nin de hizmete başladığını söyleyen Taşkın, “Sup, yelken, kano, kürek gibi spor dallarında da eğitimler veriyoruz ve çok yoğun ilgi var. Ayrıca Sporbüs projemiz devam ediyor. Kırsal kesime özellikle köylerimize giderek oralarda çocuklarımızı eğlenceli bir şekilde sporla tanıştırıp sporla buluşturuyoruz. Kısaca Mersin’de hayatın her alanında olduğu gibi spor alanında da vatandaşımıza dokunmaya devam ediyoruz” diyerek bütün vatandaşları etkinliklere katılma çağrısı yaptı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nden Tarsus’ta Bir İlk: Tarsus Dağ Koşusu!