1. Haberler
  2. Gündem
  3. “Memur ve emeklilere acilen zam şart”

“Memur ve emeklilere acilen zam şart”

featured
service

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre enflasyon, Haziran ayında beklentilerin altında kalsa da, yıllık bazda %71,30 seviyesinde gerçekleşti. Bu durum, sabit gelirli memur ve emeklilerin alım gücünün ciddi şekilde azalmasına neden oldu.

Özellikle yılın ilk yarısında enflasyon %24,73 oranında artış gösterdi ve bu da maaşların erimesine yol açtı. Sahim-SEN Başkanı Özlem Akarken, “Memur da emeklisi de geçinemiyor. Geçim ve alım gücü daha da zora girecek. İnsanların temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çektiği bu durumun, maaş artışlarının enflasyon karşısında yetersiz kalmasından kaynaklandığını ve ekonomik adaletsizliği derinleştirdiğini gösteriyor.” dedi.

“Vergi politikalarının yeniden düzenlenmesi gerekiyor”

Kamu hizmetlerindeki kesintiler ve vergi politikalarındaki ağırlaşma, özellikle sabit gelirli memur ve emekliler üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. Son dönemde yapılan vergi düzenlemeleri ve elektrik fiyatlarındaki %38’lik zam gibi kararlar, gelirlerini sabit tutmaya çalışan kesimleri derinden etkiliyor. Özlem Akarken, “Yaşam maliyetlerinin artmasıyla birleşerek alım güçlerinin ciddi şekilde azalmasına neden oluyor. Sabit gelirlilere yönelik vergi yükünün artması, ekonomik dengesizlikleri derinleştiriyor ve gelir dağılımındaki adaletsizlikleri artırıyor. Bu bağlamda, vergi politikalarının adaletli bir şekilde yeniden düzenlenmesi ve kamu hizmetlerindeki kesintilerin gözden geçirilmesi gerekliliği ortaya çıkıyor.” açıklamasını yaptı.

Enflasyonun yükselmesiyle birlikte maaşların gerçek değerinin düşmesini engellemek adına, enflasyon farkının doğru bir şekilde hesaplanarak maaşlara yansıtılması gerekmektedir. Ayrıca, sabit gelirli kesimin alım gücünü koruyabilmek ve yaşam standartlarını sürdürebilmek için maaşlarda yapılacak katsayı düzenlemeleri de büyük önem taşımaktadır. Akarken, “Enflasyon farkının maaşlara doğru bir şekilde yansıtılması, maaşların gerçek değerinin korunmasını sağlamak açısından kritik bir adımdır. Enflasyonun artmasıyla birlikte alım gücünün düşmesini engellemek için bu tür düzenlemeler kaçınılmaz hale gelmektedir. Düzenlemeler, ekonomik zorluklarla mücadele eden memur ve emeklilere destek olmak amacıyla hayati bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla, sosyal adaletin sağlanması ve ekonomik adaletsizliklerin azaltılması adına bu önlemlerin zamanında ve etkili bir şekilde uygulanması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Yaşam Standartlarının Korunması İçin Acil Adımlar Şart

2024 yılının ikinci yarısında, yapılan hesaplamalara göre bu ay itibarı ile memur ve emekli maaşlarına %9,31 oranında enflasyon farkı ödenecek. Ancak ödenecek olan bu enflasyon farkı, dönem içinde meydana gelen erimenin dönem sonunda karşılanması nedeniyle kamu çalışanlarının zararlarını dahi karşılamaktan uzak kalıyor. Gerekli düzeyde yapılacak olan zam, yaşam standartlarını korumak ve ekonomik sıkıntıları hafifletmek adına acil bir ihtiyaç olarak görülüyor. Akarken, “Memur ve emeklilerin ekonomik sıkıntılarını hafifletmek için etkili adımlar atılması gerekmektedir. Alım gücünü koruyacak ve yaşam standartlarını iyileştirecek politikaların hayata geçirilmesi, sabit gelirli kesimin refahını artıracaktır. Bu süreçte, adaletli vergi politikaları ve maaş düzenlemeleri önemli rol oynayacaktır.” dedi.

“Memur ve emeklilere acilen zam şart”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.