1. Haberler
  2. Gündem
  3. Kaçak Trafoyu Gizlemek İçin Betondan Kulübe Ördüler

Kaçak Trafoyu Gizlemek İçin Betondan Kulübe Ördüler

featured
service

Dicle Elektrik, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde tarımsal sulama yapan çiftçilerin kaçak elektrik kullanımını önlemek için yoğun bir çalışma yürütüyor. Şanlıurfa’da bazı çiftçilerin, elektrik hatlarının altına inşa ettikleri betonarme kulübelerde kaçak trafolarını gizleme çabaları, Dicle Elektrik’in droneları tarafından tespit edildi. Bu yöntemle kuyu sulaması yapan çiftçiler, yakalanmaktan kurtulamadı.

Şanlıurfa’da Kaçak Elektrik Kullanımına Drone Takibi

Dicle Elektrik’in kaçak elektrikle mücadele ekipleri, Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Dedeköy Mahallesi’nde rutin drone kontrolleri sırasında bir betonarme yapının çatısında delik olduğunu fark etti. Detaylı inceleme sonucu, bu yapının içinde 160 kVA gücünde bir trafonun bulunduğu ve trafonun yaklaşık 14 metre yukarıdaki elektrik hattına kanca ile bağlandığı belirlendi. Bu kaçak trafonun el konulabilmesi için savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Kayıt Dışı Trafo İle 82 Dönüm Pamuk Ekiliyor

Kaçak trafo kullanılan 82 dönümlük pamuk tarlasının sahibi N.O. adına kayıtlı başka bir trafonun da bulunduğu tespit edildi. Bu kaçak trafo, yaklaşık 80 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek güce sahip. Dicle Elektrik avukatları, bu trafonun el konulabilmesi için cumhuriyet savcılığına başvurdu.

Kaçak Trafoyu Gizlemek İçin Betondan Kulübe Ördüler 1

Şanlıurfa’da Yıllık Kaçak Kayıp 10 Milyar TL

Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, kaçak elektrik kullanımının hem ekonomik açıdan büyük bir kayıp olduğunu hem de enerji kaynaklarının verimli kullanılmadığını vurguladı. Arvas, “Şanlıurfa’da büyük çoğunluğu kuyudan sulama yapan çiftçiler tarafından kullanılan kaçak elektrikten kaynaklanan yıllık zarar 10 milyar TL’yi buluyor. Bu rakam hem ekonomik açıdan büyük bir kayıp hem de enerji kaynaklarımızın verimli kullanılmadığına işaret ediyor. Bu nedenle, kaçak elektrikle mücadelemizi daha da yoğunlaştırarak sürdüreceğiz ve bu tür yasa dışı faaliyetlerin önüne geçmek için gerekli tüm adımları atacağız” dedi.

Kaçak Trafoların Yarısından Fazlası Şanlıurfa’da

Dicle Elektrik, 2024 yılı içerisinde sorumluluk bölgesinde 381.940 kVA gücünde 2.404 adet kayıt dışı trafo tespit etti. Bu trafolar, 152.776 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek güçte. Ancak sadece 65 trafoya el konulabildi. Kayıt dışı trafoların yarısından fazlasının Şanlıurfa’da bulunduğunu belirten Arvas, “1.790’ı Şanlıurfa’da, 500’ü Mardin’de, 68’i Diyarbakır’da, 26’sı Batman’da, 19’u Şırnak’ta ve 1’i de Siirt’te tespit edilen trafolara el konulabilmesi için savcılık kararı gerekiyor. Enerji şebekesine ve ülke ekonomisine ciddi ölçüde zarar veren bu durumla mücadelemiz kararlılıkla devam edecek” diye konuştu.

Yatırım ve Onarım Çalışmaları Engelleniyor

Arvas, kaçak elektrik kullanımının önlenmesi için tüm imkânların seferber edildiğini ve teknolojinin tüm olanaklarının kullanıldığını belirtti. Ancak bu süreçte, çalışma arkadaşlarının yatırım bölgelerinde ve onarım çalışmaları sırasında kabul edilemez müdahalelerle karşılaştığını ifade etti. Arvas, “Bu sadece şirketimizin değil, aynı zamanda ülkemizin enerji kaynaklarının korunması için hayati bir mücadele. Ancak bu mücadele sırasında çalışma arkadaşlarımızın yatırım bölgelerinde ve onarım çalışmaları esnasında kabul edilemeyecek müdahalelerle engellendiğini belirtmek zorundayım” dedi. Bu şahıslar için hukuki alanda gerekli adımların atılacağı vurgulandı.

Kaçak Trafoyu Gizlemek İçin Betondan Kulübe Ördüler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.