Mansur Yavaş: Rozetimizi çıkardık, kimseyi ayırmadık

featured
service

Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Anadolu Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayicilerle buluştu. 2019 yılından bu yana Ankara için gerçekleştirdiği insan odaklı projelerini anlatan Yavaş, “Bugüne kadar oy vermeyen veya bizim gibi düşünmeyenlerle ilgili bir tane ne tweet attım, ne bir sosyal medya mesajı yayınladım. Rozetimizi çıkardık, sanki zaten belediye başkanıydık gibi işimize başladık ve hiç kimseyi ayırmadık” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, “Az Laf, Çok İş” sloganıyla başladığı 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Mansur Yavaş, Anadolu Organize Sanayi Bölgesi tarafından düzenlenen toplantıda 6 bin 500 çalışanın temsilcisiyle bir araya geldi. Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay’ın da yer aldığı toplantıda Yavaş, Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geldiği 2019 yılından bu yana Ankara için gerçekleştirdiği hizmet ve projeleri anlattı.

“ŞEHRİ BERABER YÖNETMENİN ANLAMI BUDUR”

“Ankara Büyükşehir Belediyesi ne kadar bütçe hazırlamış, bunu nerelere kullanmış hesap veriyoruz” diyerek konuşmasına başlayan Mansur Yavaş, “Web sayfamızdan kuruşuna kadar bütün harcamaları görüyorsunuz. Ayrıca belediyenin Sayıştay kararlarını da yayınlıyoruz. Bütçemizi hazırlarken 550 kadar kuruluşun önümüzdeki dönem için nerelere yatırım yapmamız konusunda görüşlerini alıyoruz. Şehri beraber yönetmenin anlamı budur” dedi.

25 YILDA YAPILAN YEŞİL ALAN BEŞ YILDA YAPILDI   

Ankara Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO’nun bütçe gelir-gider gerçekleşmeleri hakkında bilgi veren Yavaş, EYT ve deprem gibi öngörülemeyen durumların ek mali yük olarak bütçede yer aldığını kaydetti.

Yavaş, ASKİ su tarifesinin 15 metreküpe kadar 20 lira 99 kuruş olduğunu belirterek, öğrenci evlerine yüzde 50 indirim uygulandığını, sosyal yardım alan ve depremzede ailelere de 10 metreküpe kadar metreküpünün 1 lira olduğunu söyledi.

5 yılda eski dönemin 5,9 milyar borcunu ödediklerini bildiren Yavaş, “Ankara’yı yeşile boğacağız demiştik” diyerek, 25 yılda yapılan kadar yeşil alanı da Ankara’ya kazandırdıklarını kaydetti. Yavaş, ayrıca Ankapark’ın rekreasyon alanı olarak açılacağını ifade etti.

Türkiye’nin en büyük tarım kampüsü ve rekreasyon alanı olan BAKAP’ı da anlatan Yavaş, “Burası bizim en büyük projemiz. 100 yıl sonra bile hatırlanacak, kullanılabilecek bir eser bıraktık” diye konuştu.

SOSYAL BELEDİYECİLİK HİZMETLERİ BAŞKENT KART İLE YAPILIYOR

Sosyal belediyecilik hizmetlerinden bahseden Yavaş,  eski dönemlerde kolilerle yapılan desteğe ‘Başkent Kart’ ile son verdiklerini vurguladı. Yavaş, sosyal yardım alan ailelere et ve doğal gaz desteği, çocuklarına da eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için kantin, servis, kırtasiye ve abonman desteği sağladıklarını belirterek 32 bine yakın emekliye de destek olduklarını söyledi.

“KİMSEYİ AYIRMADAN NEYSE İHTİYAÇ O DOĞRULTUDA ÇALIŞTIK”

Göreve gelir gelmez söz verdiği gibi rozetini çıkarıp Ankara’ya eşit hizmet verdiğini vurgulayan Yavaş, konuşmasına şöyle devam etti:

“Çakarlı araçlarla, konvoylarla gezerken görmediniz. Ailemin hiçbirini belediyenin işlerinde görmediniz. Yakınlarımı görmediniz. Bugüne kadar oy vermeyen veya bizim gibi düşünmeyenlerle ilgili bir tane ne tweet attım, ne bir sosyal medya mesajı yayınladım. Çünkü söz vermiştik, rozetimizi çıkarttık, sanki zaten belediye başkanıydık gibi işimize başladık ve hiç kimseyi ayırmadık. Ankara’da vergi veren herkesin vergisini alıyorsunuz. Alıyorsanız herkesten, alırken size oy vermeyenlerden vergi almamazlık yapmıyorsanız o zaman herkese eşit hizmet edeceksiniz. Bugüne kadar bir tek köye giderken acaba hangisinde ne kadar oy çıkmış bakmadık. Çünkü önemli olan oradaki kanalizasyon ihtiyacı, su ihtiyacı veya başka bir sosyal tesis… Neyse ihtiyaçları o doğrultuda çalıştık ve kimseyi ayırmadan bugünlere geldik. İnşallah ikinci döneme de aynı şekilde davranarak devam edeceğiz.”

“İYİ YAPTIĞIMIZ İŞLERLE ÖRNEK OLMAK İSTİYORUZ”

“İyi yaptığımız işlerle örnek olmak istiyoruz” diyen Yavaş, “Artık Türkiye’de oy verdi, vermedi kavgası bitsin. İnsanlar seçmene, iradesine saygı duysun. Belediye başkanları, idare edenler de oy vermeyenlere saygı duysun. Karşılıklı olarak seçimin bittiği günün ertesi günü bu olaylar ortadan kalksın istiyoruz. Tabii ki muhalif belediye ve ayrımcılık yapılmasını da istemiyoruz. Yani yapmıyoruz deniyor ama belediye meclisinde bekleyen bir sürü kararımız var” ifadelerini kullandı.

Tatlar Atık Su Arıtma Tesisi’nin aciliyetini ve 30 milyon insanı etkilediğini anlatan Yavaş, konuya ilişkin şunları söyledi:

“1980’li yıllarda Sayın Karayalçın tarafından yapılmış ve bir daha hiç dokunulmamış. 2010 yılından beri Çevre Bakanlığı belediyeye ceza kesiyor ‘Bir an evvel yapın’ diye. 1,5 milyon metreküp oraya atık geliyor. 750 bin metreküpü ayrıştırılmadan Ankara Çayı’na gidiyor. Ankara Çayı’ndan Sakarya’ya karışıyor, buralarda sebze ekenler var. Sakarya’dan da İstanbul Ömerli Barajı su alıyor. İstanbul’un suyu üç yıl kokmuş. Yani büyük bir çevre felaketi. Aynen Erzincan’daki gibi sonuçlar olabilir. Biz bunu duyar duymaz gelince hemen proje ihalesine çıktık, proje bitti. Sayın Cumhurbaşkanına arz ettik ‘Böyle bir çevre felaketi söz konusu’ diye. O onayladı. Yatırım programına aldı ve biz 275 milyon dolar krediyi bulduk. 25 milyon dolar da öz kaynaklarımızdan harcayacağız. Ama Cumhurbaşkanı’nın onayladığı kredi belediye meclisinde tam 8 aydır bekliyor. İnşallah önümüzdeki dönem bu engel de önümüzden kalkacak. Çünkü muhalefet etme adına halkın sağlığını düşünmemenin sonucunu sandıkta inşallah görecekler.”

“MANSUR YAVAŞ BELEDİYECİLİĞİNİ ÖĞRENECEKLER”

 Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yavaş, “Turgut Altınok emekli bir vatandaşa ‘Başka iktidar olursa emekliler bu ülkede maaş alamazdı’ diyerek kendisini provokasyonla suçladı” sorusuna yönelik şunları kaydetti:

“Emeklilerin durumunu kendileri fark ettiği kadar bunu aslında Sayın Cumhurbaşkanına da iletmelerinde fayda var. Ama emeklilere verilen asla bir lütuf değil. Turgut Bey’in görmediği şu. Emekliler 30 yıl, 35 yıl prim ödüyorlar. Bu primler karşılığında kendilerine emekli maaşı bağlanıyor. Yani devletin verdiği bir lütuf falan değil. Emekliler eskiden emekli ikramiyesiyle bir ev alırken belki bir araba alırken şimdi tekerini alamaz duruma düştüler maalesef. Emeklilerin paraları yıllarca çar çur edildi. Peki emeklinin bundaki suçu nedir? Emekli ekstra bir şey istemiyor. Devlete ödediği primin karşılığını istiyor. O nedenle emekliler gayet haklıdır. İnsanca yaşayamıyorlar. Ben şunu tavsiye ederim. Bir an önce Sayın Cumhurbaşkanı’na gidip durumu iletmelerini, emeklilerin durumunu kendilerine anlatmalarını ve onların da insanca yaşar hale getirilmeleri için çalışmalarını öneririm. Biz bunu söyleyinceye kadar, biz bu desteği yapıncaya kadar hiçbirinin aklında emekliye destek olmak dahi yoktu belediye olarak. Kaldı ki şu anda kendisi Belediye Başkanı. Hiç olmazsa bizim 50 bin aileye destek olduğumuz yerde 2 bin aileye destek oluyor. Biz şu anda Keçiören’de emekli olarak 5 bin aileye destek oluyoruz. O da hiç olmazsa görevi süresince 5 tanesine bari destek olsun da belki vaadini tutar. Yani bizim yaptıklarımızı vaat olarak sunmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Projelerimizi taklit ediyorlar. Tekrar ediyorum mansuryavasneyapti.com veya MYANKARA uygulamasına girsinler, yaptığımız projelere baksınlar. Gerçek belediyeciliği biz yapıyoruz. Mansur Yavaş belediyeciliğini öğrenecekler.”

TUNCAY: “HUZURLU, KAVGASIZ DÖVÜŞSÜZ İŞBİRLİĞİ BAŞLATTINIZ”

Anadolu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay da destekleri için Mansur Yavaş’a teşekkür ederek “Ülke çok önemli problemlerden geçiyor. Ekonomik kriz, sel, pandemi yaşandı. Deprem felaketi yaşandı. Siz cömertçe davranıp oradaki insanların daha az mağdur olmalarına olanak sağladınız. Huzurlu ve kavgasız, dövüşsüz bir işbirliği başlattınız. Bölgeye gösterdiğiniz ilgiye, hassasiyete, yaptığınız yardımlara, desteklere teşekkür ediyorum. Yeni dönemde inşallah sizinle devam ederiz” dedi.

Yavaş, Anadolu OSB’deki toplantının ardından Sincan 1. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Bülbüloğlu Vinç Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi ziyaret ederek şirketin yemekhanesinde çalışanlarla birlikte yemek yedi.

Mansur Yavaş: Rozetimizi çıkardık, kimseyi ayırmadık