1. Haberler
  2. ANKARA
  3. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Geri Dönüşüm Atağı Sürüyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Geri Dönüşüm Atağı Sürüyor

featured
service

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BelPlas AŞ, budanmış veya devrilmiş ağaçların parçalarını ve odun artıklarını geri dönüştürerek yakacak olarak kullanılmak üzere pelet haline getirirken, park ve bahçelerden toplanan atık plastikleri geri dönüşümle damlama sulama borusu haline getiriyor. Üretilen damlama sulama boruları kırsal kalkınmayı artırmak amacıyla çiftçilere ücretsiz olarak dağıtılırken yakacak olarak kullanılmak üzere geri dönüştürülen peletler ise, 1 milyon 480 bin metrekarelik alanda hizmete açılan Hacıkadın Kent Ormanı içine kurulan çardaklarda bulunan pelet sobalarında yakacak olarak kullanılıyor.

Çevre dostu geri dönüşüm projelerini hayata geçiren Ankara Büyükşehir Belediyesi, ortaya çıkan ürünlerin değerlendirilmesi için de çalışmalarına devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BelPlas AŞ,budanmış veya devrilmiş ağaçların parçalarını ve odun atıklarını geri dönüştürerek yakacak olarak kullanılması için pelet haline getirirken, park ve bahçelerden toplanan atık plastikleri geri dönüşümle damlama sulama borusu haline getiriyor.

DAMLAMA SULAMA BORULARI ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ OLARAK DAĞITILIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren BelPlas AŞ, Kahramankazan’da kurulan tesislerde park ve bahçelerden topladığı atık plastikleri 20 santimetre ve 1 metre arasında damlama sulama borusu haline getiriyor.

Geri dönüşüm projeleri için Kahramankazan’da kurulan tesis, 1 dakikada 60 metre uzunluğunda boru üretebilirken, toplamda günlük vardiyada 30 bin üretim yapabiliyor.

Başkent genelinde kırsal kalkınmayı artırmak için çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, üretilen damlama sulama borularını çiftçilere ücretsiz olarak dağıtıyor.

SAATTE 2 TON PELET ÜRETİLİYOR

Kahramankazan’da bulunan Ova Fidanlığı’na üretim için bir tesis kuran ABB iştiraklerinden BelPlas AŞ, Başkent genelinde budanmış veya devrilmiş ağaçların parçalarını ve odun artıklarını topluyor. Tesise getirilen ağaç parçaları ve odunlar öğütülerek, toz talaş hâline getiriliyor ve kurutulmaya başlanıyor. Kurutulan talaşlar daha sonra sıkıştırılarak pelet hâline getiriliyor.

1500 metrekare kapalı alana kurulan tesiste, saatte 2 ton pelet üretilirken kereste özelliği taşımayan 10 bin tondan fazla atık odunun dönüştürülerek ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

PELETLER SOSYAL YARDIM ALAN AİLELERE ÜCRETSİZ DAĞITILACAK

Büyükşehir Belediyesinin 1 milyon 480 bin metrekarelik alanda hizmete açtığı Hacıkadın Kent Ormanı kış aylarında da misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Yakacak olarak kullanılmak üzere geri dönüştürülen peletler, park içine kurulan çardaklarda bulunan pelet sobalarında yakacak olarak kullanılıyor.

Kahramankazan’daki tesislerde üretilen peletlerin Büyükşehir Belediyesinden sosyal yardım alan ailelere yakacak olarak ücretsiz olarak dağıtılması planlanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Geri Dönüşüm Atağı Sürüyor