fbpx
SİZ DE YAZIN...

 • DOLAR
  8,2364
  %-0,40
 • EURO
  10,0327
  %0,28
 • ALTIN
  484,93
  %0,49
 • BIST
  1.441
  %0,95
Kızık Göleti’ni Gözden Çıkardılar

Kızık Göleti’ni Gözden Çıkardılar

Kızık Göleti’ni besleyen derenin hemen yanına besi çiftliği kuruluyor. Belediye’nin bu alanda besi çiftliği için ruhsat vermesi ise tepkilere neden oldu, vatandaş besi çiftliğinin gölete zarar vermesinden endişe duyuyor.

BELEDİYE SAHİP ÇIKMADIKızık Göleti’nin seviyesi son 10 yıldır iklimsel duruma bağlı olarak değişim gösteriyor. İlçenin tek göleti olan Kızık Göleti’nde bugüne kadar Akyurt Belediyesi tarafından herhangi bir yatırım yapılmaması vatandaş tarafından tepkiyle karşılanırken, ilçe halkı bu bölgenin mesire alanı olarak düzenlenmesini istiyor. Ancak bölgede bugüne kadar göletin canlı tutulması için kapsamlı bir çalışma yapılmazken, göleti besleyen derenin hemen yanına besi çiftiği kurulması “belediye kızık göletini gözden çıkardı” yorumlarına neden oldu.Geçmişten bugüne haberleri ve bugünkü durumu sizler için derledik;NUH ÖZTEPE’DEN ‘MESİRE ALANI YAPILSIN’ ÖNERİSİ

1 Eylül 2010 tarihli belediye meclis toplantısında bugünde aynı görevini sürdüren AKP’li belediye meclis üyesi Nuh Öztepe ve Murat Uğur tarafından müşterek imzalı olarak önerge sunuldu. Önergede ilçemizde tek toplu su kaynağı olan Kızık Göletinin su tutmaya başlaması nedeni ile etrafının çok kirli olduğu yönünde şikayetlerin olduğu bu nedenle göletin etrafının temizlenerek uyarı levhalarının asılması, çevre düzenlemesi yapılarak mesire yeri olarak ilçemize kazandırılması gerektiği ifade edilmişti.

2011’DE “KADERİNE TERK EDİLDİ”

9.12.2011 tarihli Akyurt Belediyesi Meclis Kararında “bölgenin imara açılabilmesi için göletin sulama niteliğinin kalmadığına dair D.S.İ. ile yapılan görüşmeler neticesinde bu bölge sulama bölgesinden çıkartılmış ve gölet kendi kaderine terk edilmiştir… D.S.İ ile yapılan görüşmelerde bu göletin sulama amacından çıkartıldığı için buraya yeni yatırım yapılamayacağını ve kaçan suyunda bugünkü teknik imkanlar nedeniyle onarılamayacağını ve yağışa bağlı olarak tekrar kuruyacağını söylemişlerdir.” ifadelerine yer verilmişti. 1969 yılında yapımına başlanan ve 1971 yılında kullanıma açılan göletin onarımının 2000’li yıllarda mümkün olmaması ise şaşkınlığa neden olmuştu. 

NİSAN 2012, AYANTAŞ: GÖLET VE ÇEVRESİNDE İMAR ÇALIŞMASI YAPILMAYACAK

“İmara açılabilmesi için gölet kaderine terk edildi” ifadelerinin yer aldığı meclis kararının gazetemizde yer alması üzerine Ayantaş, gazetede çıkan gölet ile ilgili haber ve yorumların gerçeği yansıtmadığını ve imara açılmayacağını belirtmişti. Haberimizin ardından DSİ yetkililerinin de inceleme yaptığı gölette zemin çalışmaları da yapılmıştı. 2012 yılında Hürriyete konuşan Ayantaş’ın su kaybının yaşanmaması ve balıkların ölmemesi için D.S.İ’den acil yaptırım talebinde bulunduğu belirtilmiş ve Ayantaş’ın “Belediye olarak burada mesire alanı olarak çalışmalar yapmayı düşünmüştük. Vatandaşın suyun kenarında rahat ve güzel bir ortamda pikniğini yapıp, balığını tutmasını sağlamak için projelerimiz vardı” ifadelerine yer verilmişti.

KIRMIZI HATTIN DIŞINDA, BELEDİYE’NİN İNİSİYATİFİNDE

Kızık Göleti’ni besleyen derenin hemen yanına yapılan besi çiftliği Ankara Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenen kırmızı hattın dışında kalıyor, buna göre bu alana besi çifliği kurulmasında herhangi bir sakınca bulunmuyor. Ancak 13 Ocak 2015 tarihli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin almış olduğu 62 sayılı kararda besi çiftliklerinin hangi alanlara kurulabileceği belirtilirken “Bu maddede sözü geçen yapılar, ilgili belediyesinden koordineli çap üzerine çizili vaziyet planına dayalı avan projeye göre ruhsat alınarak yapılabilir. Sıhhi ve estetik mahsurların takdir yetkisi ilgili belediyeye aittir” ifadelerine de yer veriliyor. Akyurt Belediyesi bölgeyi güzelleştirmek ve göleti Akyurt’a mesire alanı olarak kazandırmayı planlamadığından “sıhhi’ açıdan da herhangi bir sakınca görmüyor.

EMSAL TEŞKİL EDER

Besi çiftliği inşaasının başlamasına ise vatandaş tepki gösterdi. Besi çiftliğinin inşaasıyla birlikte bu girişime dur denilmezse emsal teşkil ederek çiftlik sayısının artmasından ve Kızık Göleti’nin kirlenmesinden endişe duyuluyor. Kızık göleti gelecekte kokunun ve sineklerin hakim olacağı bir alana dönüşerek doğal güzelliğini kaybedebilir.

UFUK’TAN…

Gazete olarak yıllardır vatandaşın talebini dile getirerek bu bölgenin mesire alanı olarak değerlendirilmesi gerektiğine dair birçok haber yayınladık. Yetkili kurumlar tarafından gerekli çalışmalar yapılmamasına rağmen vatandaşın uğrak noktası olmaya devam eden gölet, alınan kararlara rağmen inadına varlığını sürdürmeye devam etti. Bu alan su kaynakları ile zengin bir bölge ve bunun açığa çıkartılması için gerekli ve kapsamlı çalışma ne yazık ki bugüne kadar gerçekleştirilmedi. Kurumların görevi aynı zamanda doğayı ve çevreyi korumak, gelecek nesillere yaşanabilir bir yaşam alanı sağlamaktır. Geleceğe dair herhangi bir öngörü sahibi olunmadan “gölet kuruyacak” varsayımıyla bu alan yanından  bile geçilemeyecek bir gölet haline getiriliyor. Kızık Göleti ise inadına yaşıyor… 
DSCF6156 DSCF6165

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı

Mayıs 25, 2019, Yusuf Güney Pursaklar’ı Salladı için yorumlar kapalı
Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi

Mayıs 25, 2019, Akyurt Belediyesi’nde Hafta Sonu Mesaisi için yorumlar kapalı
YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi

Mayıs 25, 2019, YENİMEK kursiyerlerinden yılsonu sergisi için yorumlar kapalı
Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son

Mayıs 25, 2019, Büyükşehir’de Çakar Araçlara Son için yorumlar kapalı
Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü

Mayıs 25, 2019, Keçiören’den Elazığ’a Gönül Köprüsü için yorumlar kapalı